متوسط پاسخگویی دستگاه های همجوار به استعلامات گمرک به ۱۰ روز کاهش یافت/محوری ترین کار در ساماندهی تجارت خارجی، هوشمند سازی فرایندهای گمرکی است

رئیس کل گمرک ایران خبر داد:

با پیگیری های صورت گرفته از سوی گمرک ایران متوسط زمان پاسخگویی دستگاه های همجوار در امر تجارت خارجی از ۱۷ روز به ۱۰ روز کاهش یافت.

کد خبر:
۱۱۰۱۴۰۲۱۸۳

زمان انتشار:
۲۲ مرداد ۱۴۰۲ – ۱۶:۳۶ بعد از ظهر

۲۱۳ بازدید

 

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران با اعلام این خبر در جمع اصحاب رسانه با تشریح عوامل ایستایی کالاهای وارداتی برای ترخیص قطعی اظهار داشت: بخشی از عوامل ایستایی مربوط به پیش از اظهار کالا به گمرک است به گونه ای که گاهی اسناد حمل و اسناد مالکیت هنوز در اختیار صاحب کالا نیست و گمرک بدون احراز مالکیت قادر به اتجام تشریفات ترخیص نیست.

وی پاسخگویی دستگاه های همکار به استعلام گمرک را از دیگر عوامل تاخیر در فرایند ترخیص کالاها در گمرک برشمرد.

رئیس کل گمرک ایران در این خصوص خاطرنشان کرد: قانون صراحتا مهلت ۷ روزه ای را برای پاسخ به استعلامات گمرک درنظر گرفته و اکنون با پیگیری هایی که گمرک انجام داده متوسط زمان پاسخگویی را از ۱۷ به ۱۰ روز کاهش داده و اکنون سازمان حفظ نباتات با ۴ روز رکورددار تسریع در جوابدهی به استعلامات گمرک است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته تشریفات گمرکی حدود ۱۷۰ میلیون تن کالا در واردات و صادرات عملیاتی شده است، اظهار داشت: به نسبت این حجم از تجارت کشور همواره حدود ۴ تا ۵ میلیون تن کالا در بنادر و اسکله و انبارها وجود دارد که این رقم کاملا طبیعی است. به علاوه اینکه بسیاری کالاها ماهیتا در انبارها نگهداری می شوند و نباید اسم این را رسوب بگذاریم بلکه گاهی ذخایر استراتژیک هستند.
وی گفت: در خصوص کالاهای اساسی چه دولتی چه خصوصی حتی بدون کد تخصیص ارز گمرک ۱۰۰ درصد کالاها را ترخیص می کند. حتی در بخش دولتی بدون وصول حقوق و عوارض و با تعهد ذیحسابی نسبت به ترخیص کالاها اقدام می شود.

رئیس کل گمرک ایران که میزبان اصحاب رسانه بود از واردات ۱۶۲۱ دستگاه خودرو درسال جاری خبر داد و افزود از این تعداد ۹۲۸ دستگاه به گمرک اظهار و ۶۹۳ دستگاه نیز از گمرک ترخیص شده که شامل برندهای اروپایی و چینی بوده است.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ هزار میلیارد تومان حقوق ورودی ی واردات خودرو درسال جاری پیش بینی شده و گمرک همچنان در پی ایفای تعهدات خود در تامین درآمدهای دولت می باشد و به همین جهت ترخیص خودروهای وارداتی اولویت گمرک است. در عین حال ملاحظات کیفی، مدیریت منابع ارزی، دریافت مجوزها و برخی عوامل دیگر در اختیار و یا صلاحیت گمرک نیستند که بدیهی است در سرعت ترخیص خودرو موثرند.

وی اضافه کرد: در مورد واردات خودروهای دست دوم هم منتظر ابلاغ آیین نامه آن هستیم.

رئیس کل گمرک ایران در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه بدون توجه به ضوابط بین المللی نمی توان قواعد تجارت خارجی را تنظیم کرد، افزود: از همین رو گمرک به ثبات سیاست ها و پرهیز از بخشنامه های خلق الساعه و تغییرات پی در پی اصرار دارد.

رضوانی فر در ادامه به طرح تحول آفرین گمرک دیجیتال و توسعه سامانه گمرکی پرداخت و گفت: این طرح حدود ۷۰ درصد پیشرفت داشته و در خصوص آشکارسازها اراده گمرک مبتنی بر تجهیز گمرکات اصلی و خصوصا مرزی است.

به گفته وی گمرک برای تجهیز گمرکات خود در نظر دارد از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان داخلی استفاده کند اما همزمان در خصوص کیفیت تصویر، ایمنی (اشعه)، زمانبندی تحویل و رعایت دستور العمل ها نیز دغدغه دارد.

 

وی اضافه کرد: در حال حاضر فرایند تجهیز گمرک با کمک معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در حال انجام است و براساس موافقتنامه ی امضاء شده بین دو مجموعه، امیدواریم امسال ۱۷ و سال آینده ۳۳ دستگاه ایکس ری کامیونی در گمرکات نصب شود.

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در خصوص ترخیص دارو از گمرک گفت: در خصوص تشریفات ترخیص دارو و دیگر اقلام اساسی از گمرک نهایت تسهیل گری اعمال می شود، که استفاده از خدمات حمل یکسره، استفاده از انبار اختصاصی، ترخیص درصدی و بهره‌گیری از مسیر سبز برای ترخیص دارو از آن جمله است.

وی گفت: در حال حاضر برخی اقلام دارویی با حمل یکسره حتی کمتر از یکساعت ترخیص می شوند و در مورد داروهای غیرحساس حداکثر ظرف یک هفته عملیات ترخیص انجام می شود.

رئیس کل گمرک در بخش دیگری از نشست با خبرنگاران، با اشاره به اینکه حمایت از تولید و شرکت های دانش بنیان سیاست بلند مدت و مستمر گمرک است، افزود: محوری ترین کار در ساماندهی تجارت خارجی را هوشمند سازی فرایندهای گمرکی و گمرک دیجیتال دانست.

رئیس کل گمرک در پایان ضمن قدردانی از اصحاب رسانه اظهار امیدواری کرد تعامل مثبت و سازنده گمرک با رسانه ها به احقاق حقوق عامه و انجام بهتر تکالیف گمرک کمک می کند و برای اصحاب رسانه آرزوی موفقیت کرد.

نوشته شده توسط:
akhbar

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …