مدیریت جهادی، ظرفیت‌های کشور را به قدرت اقتصادی تبدیل می‌کند

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری صبح امروز (چهارشنبه) در اولین برنامه انتخاباتی خود که در نشست اتاق‌های سه گانه و فعالان اقتصادی که در محل اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، اظهار داشت: جمع اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف جمع بسیار خوب و ارزشمندی است. این‌ها، مجموعه بخش خصوصی و فعالان عرصه اقتصادی، کارآفرینی و سرمایه‌گذاری را در بردارند. طبیعتاً دیدگاه‌ها و نظرات شما نسبت به مسائل اقتصادی برای هر دولتی موثر خواهد بود زیرا شما میدان‌دار هستید و به تعبیر معروف کف بازار اقدامات و فعالیت‌های اقتصادی هستید.

مدیریت جهادی می‌تواند قدرت اقتصادی بیاورد

رئیسی عنوان کرد: امروز استفاده از دیدگاه‌ها و نظرات شما برای پیشرفت اقتصادی یکی از مسائل مهم کشور و از مهمترین دغدغه‌های مردم عزیز ماست. با نگاهی که مردم دارند و نگاهی که باید به دغدغه مردم داشت، امروز مسأله اقتصادی و نظام مسائل اقتصادی مورد توجه است. امروز در مسائل اقتصادی ابتدا شناخت مسئله و دوم شناخت راه حل و راهکارهای حل مسئله و سوم تعیین اولویت‌ها و چهارم در میدان عمل و اقدام، میدان‌داری کردن مطرح است. در اتاق در بسته و در اتاق‌های جلسه نشستن و با کسانی که در این میدان حضور دارند، همراه بودن مهم است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه ما ایران قوی می‌خواهیم و برای ایران قوی زمینه و بسترها در کشور موجود است، تصریح کرد: ذخایر مادی و معنوی، نیروی انسانی کارآمد و دلسوز و ذخایر، معادن و گنجینه‌های خداوندی به کشور عنایت شده و آنچه در این میان حلقه مفقوده است، مسأله مدیریت کارآمدِ قوی و جهادی است که بتواند تمامی این امکانات و ذخایر را به قدرت و قوتی در حوزه اقتصاد تبدیل کند.

نمی‌توان بازار را دستوری اداره کرد

رئیسی با بیان اینکه دولت قوی بدون اقتصاد قوی شکل نمی‌گیرد و اقتضای آن تشکیل مدیریت کارآمد و قوی اقتصادی در دولت است، خاطرنشان کرد: تیم اقتصادی قوی در دولت باید بسیار قوی، هماهنگ و کارآمد با یکدیگر باشند و هر کدام یک آهنگ ساز نکنند. برای انجام کار اقتصادی قوی در دولت باید کارشناسی قوی صورت گیرد. کار باید مبتنی بر کار کارشناسی باشد. کار فنی قوی، کار شناسی می‌خواهد و تصمیمات خلق الساعه لحظه‌ای اقتصاد کشور را دچار مشکل می‌کند و ثبات بازار و تولیدکننده در تولید و بازاریابی و عرضه کالا در بازار را می‌گیرد. لذا تصمیمات باید از ثبات برخوردار باشند و این اقدام از مسائل بسیار مهمی است که باید در دولت شکل گیرد.

وی با بیان اینکه ثبات اقتصادی نیازمند ثبات در تصمیم گیری، مقررات و بایدها و نبایدها در بازار است، اضافه کرد: ما معتقد هستیم نمی‌شود بازار را دستوری اداره کرد. نمی‌توان بازار را با نشستن در یک اتاق هم اداره کرد.

من ذاتاً یک مدیر میدانی هستم

رئیسی گفت: من خودم ذاتاً یک مدیر میدانی هستم. در همه عرصه‌ها به هر استانی وارد شدم اولین نشستی که داشتم با تولیدکنندگان و کارآفرینان بوده است. وقتی تولید مسأله مهم یک کشور و شعار سال آن می‌شود، منِ دستگاه قضایی نمی‌توانم از این شعار مستثنی باشم. شعار تولید هم برای دیپلماسی وزارت امور خارجه مسأله اول می‌شود چون دیپلماسی اقتصادی همیشه مسأله مهمی بوده است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: همه کشور باید متاثر از این شعار باشد. وقتی این شعار مسأله اول می‌شود من هم به دادستان‌ها و قضات می گویم هر موردی را خواستید دنبال کنید، بدانید تولید محور است و نباید آن را دچار وقفه کنید. ما می‌گوییم هیچ کارخانه‌ای نباید دچار وقفه شود و حتی رسیدگی‌ها نباید وقفه در تولید کارخانه‌ای ایجاد کند.

دولت متصدی خوبی برای اقتصاد نیست

رئیسی عنوان کرد. معتقد هستیم اصل ۴۴ باید به عنوان یک سیاست در کشور اجرا شود. یعنی اینکه دولت متصدی خوبی برای اقتصاد نیست و اقتصاد باید به بخش خصوصی واقعی نه خصولتی داده شود. اصل ۴۴ سیاست مصوب نظام است که براساس قانون اساسی رهبری ابلاغ کرده و باید اجرا شود. اشکالی که در برخی واگذاری‌ها داریم، اشکال مصداقی است و در چند مورد گزارش شده که در روند واگذاری دچار مشکلات قانونی شده است. لذا اصل خصوصی سازی باید ادامه پیدا کند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه نظارت وظیفه دولت است، گفت: هدایت، حمایت و نظارت کار دولت و بخش خصوصی باید فعال باشد و تمام آن مواردی که فعالیت بخش خصوصی را کُند می‌کند باید برداشته شود. برای مثال تجدیدنظر در مجوزها امر بسیار ضروری است و باید صورت گیرد اما نباید به کُند شدن بخش خصوصی بیانجامد. ما معتقدیم این مسائل حتماً حل شدنی است.

ارزپاشی در بازار و از طرفی اعلام اینکه «خزانه خالیست» غلط است

رئیسی با طرح این سوال که کنترل نرخ ارز چگونه ممکن است؟ بیان کرد: یک روز ارز ریختن در بازار و پاشیدن در بازار و روز دیگر اعلام کردن که خزانه کشور خالی است، هردو غلط است. مدیریت ارز اینگونه است که باید به بازار نقش داد که در تصمیم گیری و اجرا هر دو دخیل باشد. ارتباط بین بازار و نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی یک ضرورت است. حتی معتقدم ارتباط بین بازار، تولید، اقتصاد، صنعت و دانشگاه یک ضرورت است. دانشگاه نظریه‌های بسیار عالی می‌دهد و این نظریه‌ها برای اجرایی شدن نیازمند آن است که میان اقتصاد و تولید و دانشگاه ارتباط برقرار شود.

برای اینکه جوجه‌کشی راه نیفتد، صف مرغ هم نداشته باشیم، نیاز به مدیریت داریم

رئیسی با تاکید بر لزوم ارتباط اقتصاد با دیپلماسی تصریح کرد: بازار ایجاد کردن برای تولید داخلی از اقدامات مهم دیپلماسی ما است. درصد حضور ما در منطقه چقدر است؟ سهم ما در منطقه، اقتصاد و صادرات منطقه، سهم ایران بزرگ و فعال است. ما ۱۵ کشور در منطقه داریم و با عموم آنها می‌توانیم ارتباط خوبی خصوصاً در زمینه صادرات داشته باشیم. ایجاد یک بازار وظیفه نظام دیپلماسی است. آنچه که باید بگویم این است که برای اینکه بتوانیم به نحوی عمل کنیم که روزی جوجه‌ها زنده زنده کشته نشوند و جوجه کشی راه نیافتد و یک روز هم مردم در صف مرغ نباشند، نیاز به تنظیم و مدیریت داریم.

وی ادامه داد: برای اینکه یک روز پیاز و گوجه و هندوانه از بین نرود و یک روز با قیمت چند برابر به مردم عرضه نشود نیازمند مدیریت است. در کشور ما همه چیز وجود دارد اما به مدیریت نیاز دارد و اگر این مدیریت درست صورت گیرد، ذخایر به حد نیاز موجود است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه در هر امری باید منفعت مردم مدنظر باشد، افزود: اقدامات باید کاملاً مردمی باشد و منافع مردم در هر مسأله‌ای باید دیده شود و هر تصمیمی قرار است گرفته شود، نگاه شود که مردم با آنچه وضعیتی دارند.

رئیسی بیان کرد: نکته‌ای در مورد بخش تعاونی وجود دارد. توسعه پایدار متاثر از اجرای قوانین و مقررات است. بخش تعاونی، قوانینی دارد، چرا اجرا نمی‌شود؟ ما حتماً این مقررات را اجرا می‌کنیم. توسعه تعاون نیاز به سند دارد و سند توسعه تعاون مصوب است و وجود دارد و باید اجرایی شود. در واگذاری‌ها باید ظرفیت تعاونی را مدنظر قرار دهیم. ظرفیت تعاونی‌ها در تولید و تامین و توزیع کالا بسیار اهمیت دارد و باید مورد توجه باشد. بخش تعاون می‌تواند هم در تولید و هم در توزیع نقش مهمی ایفا کند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: در مجلس قانونی تحت عنوان بهبود فضای کسب کار وجود دارد و تصویب شده است و قانون باید اجرا شود. مجری قانون باید قانون را اجرا کند. نزدیک ترین امر به اجرای عدالت، اجرای قانون در کشور است. ما یکی از محورهای مهم کشور را قانون‌مداری می‌دانیم و معتقدیم کشور ما کشور انتخابات و کشور ناظر به رای مردم برای شکل گیری تمام نهادها در کشور است. اگر کشور بر پاشنه قانون‌مداری و مدار قانون نچرخد دچار مشکل خواهد شد. به قانون مداری به عنوان یک محور باید توجه کرد و ان شاءالله قانون بهبود فضای کسب و کار را اجرایی خواهیم کرد.

رئیسی تاکید کرد: به نظر من این مسائل تنها با این جلسه قابل حل نیست و نیازمند تعامل هستیم. برای تعامل با بخش اقتصادی و تعاونی و اصناف، این جلسه آغاز است، نه انجام؛ یعنی بنده و مسئولین مربوطه نه ماهی یکبار _ به دلیل مشغله‌های احتمالی_ بلکه حتماً سالی دو تا سه مرتبه با اتاق تعاون و اصناف و فعالان بازاری باید ارتباط داشته باشیم و ان شاءالله حتماً این ارتباط خواهد بود. این جلسه یک جلسه نمادین است و به آن بسنده نکنید. شما دیدگاه‌ها و نظراتی دارید، برای ما به صورت مصداقی بنویسید که آن را دنبال کنیم.

وی در پایان تصریح کرد: اصناف در بحث کرونا بسیار آسیب دیدند که ان شاءالله خداوند این خسارات را برایشان جبران کند و مشکلات کاهش پیدا کند. ما در تعامل با همه دنیا برای حل مسائل اقتصادی اعتقاد و باور داریم و کشورهای منطقه در اولویت ما هستند و کشورهای دنیا باید مورد تعامل ما باشند زیرا ما خیلی ظرفیت داریم.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …