مرز سومار بین ایران و عراق هنوز فعال نشده است

به گزارش خبرگزاری مهر، سید روح اله لطیفی اظهار داشت: با وجود بازگشایی رسمی گذرگاه مندلی عراق در روزشنبه ۲۱ تیرماه، توسط نخست وزیر این کشور، به دلیل نیاز به هماهنگی‌های بیشتر برای شیوه‌های فعالیت و تفاهم بر سر موضوعاتی از قبیل تعیین اولویت اقلام صادراتی، تعیین تکلیف محموله مصالح ساختمانی متوقف در مرز که به یک هزار و ۵۰۰ کامیون کالا می‌رسد، روش‌های تخلیه کالا، محل تخلیه کالا، مسائل اداری و مجوزها، اجرای پروتکل‌های بهداشتی و … تا زمان از سرگیری عملیات تجاری، باید منتظر ماند.

سخنگوی گمرک ایران افزود: بر اساس تصمیم اتخاذ شده، طرف عراقی برای فعالیت این مرز در دو روز در هفته و هر روز ۲۵۰ کامیون کالای صادراتی ایران، اعلام آمادگی کرده است و روزهای یکشنبه و چهارشنبه را برای انجام پذیرش کالا پیشنهاد کرده است.

وی گفت: گمرک آمادگی دارد به محض جمع بندی موضوعات مورد اشاره با طرف عراقی، تشریفات و عملیات گمرکی را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهد، لذا از صاحبان کالا و تجار درخواست می‌شود تا از سرگیری فعالیت تجاری این مرز از ارسال کالا به آن خودداری کنند.

لطیفی در ادامه افزود: با فعال شدن مرز سومار، سومین مرز تجاری ایران و عراق در بخش عربی این کشور فعال خواهد شد که با احتساب ۳ مرز و ۴ بازارچه فعال مرزی ایران و عراق در منطقه کردستان این کشور، جمع مرزهای تجاری فعال با عراق به ۱۰ گذرگاه می‌رسد.

وی تصریح کرد: خبر مربوط به موافقت عراق مبنی بر واردات ۵۰۰ کامیون کالا در هفته از ایران صرفاً مرتبط با استان دیاله عراق است که بخش کمی از کل تجارت دو کشور را شامل می‌شود.

سخنگوی گمرک ایران افزود: امیدواریم مرزهای خسروی و چذابه نیز به زودی به این تعداد مرزهای فعال، اضافه شوند.

وی گفت: مرزهای ایران با عراق در بخش اقلیم کردستان در زمان بسته بودن مرزهای تجاری بخش عربی این کشور، بار تجارت دو کشور را به دوش می‌کشید و با گشایش مرزها در بخش عربی و با امید به بازگشت فعالیت به حالت عادی در آینده‌ای نزدیک، انتظار داریم تردد و انجام تشریفات گمرکی در مرزهای باشماق، پرویزخان، تمرچین و بازارچه‌های مرزی کیله، شیخ صله، شوشمی و سیرانبند روان تر انجام شود.

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …