مشکلات داخلی، نفس تولید و تولیدکننده را گرفته است

رئیس اتاق شیراز با بیان اینکه متأسفانه در کشور اولویتی به اسم تولید وجود ندارد گفت: اگر به تولید مانند دیگر موضوعات در کشور بها داده می‌شد، امروز وضعیت اقتصاد، اشتغال و تولید کشور به‌مراتب بهتر بود.

محمدصادق حمیدیان، در نشست هم‌اندیشی فعالان اقتصادی با رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس شورای اسلامی، افزود: امروز بخش اقتصاد و تولید کشور در جدال با مشکلات فراوانی است که هر روز به‌جای کاهش؛ شاهد شدت این مشکلات هستیم.

وی اظهار کرد: فعال اقتصادی ما به‌جای حل مشکلات فرامرزی برای پیشبرد تجارت و بازرگانی خود درگیر بخشنامه‌ها و مشکلات داخلی بی‌شماری شده که نفس تولید و تولیدکننده را گرفته درحالی‌که امروز بخش تولید یکی از بخش‌های مهم در کشور است که باید به‌صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

حمیدیان با اشاره ماده ۶۲ قانون بهبود و ارتقای تولید گفت: ستاد رفع موانع تولید در استان‌ها تشکیل می‌شود و هیچ‌یک از مصوبات این ستاد، فرای قانون نیست؛ اما دستگاه‌های اجرایی مصوبات ستاد را اجرا نمی‌کنند که باید این مسئله مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس اتاق شیراز با اشاره به جرم انگاری در خصوص عملکرد بخش خصوصی در مواجه با بانک‌ها نیز اضافه کرد: وقتی در قوانین برای فعالان بخش خصوصی جرم انگاری می‌شود باید متناظر همین امر برای بانک‌ها و دیگر دستگاه‌ها هم باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نامناسب بودن قانون مالیات و این امر که این قانون مسیر خوبی را پیش نگرفته است، ادامه داد: این قانون منجر به ضعف تولید می‌شود چراکه ما قربانی تورم هستیم نه مسبب آن؛ این‌ها درمجموع اثرات خوبی روی تولید ندارد و یک همه جانبه‌نگری در این زمینه باید دیده شود.

حمیدیان با انتقاد از اینکه بر همه امور مالیات بسته شده و مالیات ارزش‌افزوده نیز بنا بوده که همه عوارض را شامل شود، گفت: وضع عوارض جدید باوجود مالیات بر ارزش‌افزوده جایگاه قانونی ندارد و این موضوعی است که فعالان بخش خصوصی به‌عنوان یک مطالبه مطرح می‌کنند.

نظام ارزی صادرکننده را با محدودیت مواجه کرده است

در ادامه این نشست سیدشمس‌الدین حسینی، رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به وضعیت تورمی و رشد اقتصادی از دهه ۷۰ تا ۱۴۰۱ گفت: شرایط اقتصادی شرایط مناسبی نیست و نظام ارزی به‌گونه‌ای است که صادرکننده را با محدودیت مواجه کرده است.

وی با اشاره به موضوعات و درخواست‌هایی که از سوی فعالان اقتصادی در این جلسه مطرح شد، گفت: نظام ارزی نیازمند بازبینی است و این امر در دستور کار کمیسیون قرار دارد همچنین درباره سرمایه در گردش، تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ به ۴۸ هزار میلیارد تومان رسیده که بیشترین سهم نیز برای بخش کشاورزی است. ۴۸ همت بند الف تبصره ۱۸ برای ۱۴۰۲ هست که هنوز جذب نشده هم قانون هست و هم منبع مالی‌اش فراهم است.

رئیس کمیسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات مثبت این کمیسیون برای حمایت از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی افزود: قانون تأمین تولید و زیرساخت‌ها آخرین اقدام کمیسیون است که باید این قانون در اختیار تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی قرار گیرد و از این قانون مطلع باشند.

حسینی با بیان اینکه اطلاع از قانون برای تولیدکنندگان ضرورت دارد، از اتاق شیراز درخواست کرد که جلساتی برای آشنایی تولیدکنندگان با این قانون و دیگر قوانین مرتبط با تولید تشکیل دهد.

وی درباره مسئله تعدد بخشنامه‌ها با فعالان اقتصادی موافقت کرد و گفت: به‌صورت کلی گفتن، مشکل را حل نمی‌کند اما مواردی که مشکل‌ساز شده به‌صورت موردی ارائه دهید تا در دوره جدید مجلس بررسی شود.

رئیس کمیسیون جهش تولید مجلس درباره مسئله مالیات‌ها افزود: جز با توافق دولت نمی‌توانیم مالیات را کاهش دهیم، باید فعالان اقتصادی از طریق شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی؛ دولت را متقاعد کرد.

حسینی تفویض اختیار در حوزه صدور مجوزهای کسب‌وکار را پیشنهاد خوبی دانست و عنوان کرد: اگر رشد اقتصادی امروز کاهش پیدا کرده به دلیل ضعف در حکمرانی است بنابراین باید حکمرانان خوبی انتخاب کنیم.

در این نشست ابراهیم عزیزی و جعفر قادری، نماینده‌های مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز به بیان دیدگاه‌های خود و پاسخ فعالان اقتصادی پرداختند.

حتما ببینید

بیشترین توان قوه قضائیه به حمایت از تولید اختصاص دارد

در پی سفر رئیس و معاونان قوه قضائیه به استان کهگیلویه و بویراحمد، حمزه خلیلی، …