معاون طرح و برنامه وزارت صمت خبر داد : معدن و صنایع معدنی نجات دهنده اقتصاد در دوران تحریم بود/ نیاز کشور به شکل گیری بنگاه های بزرگ

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: معدن و صنایع معدنی یکی از بخش های نجات دهنده اقتصاد در دوران تحریم بوده است .

به گزارش شاتا، سعید زرندی در سومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران وفناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار گفت: در ایام تحریم که از سال ۱۳۹۱ آغاز شده است، حوزه صنایع معدنی با رشد چشمگیری همراه بود و موجب تاب‌آوری شده است، همچنین صنایع معدنی و فلزات اساسی از جمله بخش‌های نجات دهنده در این ایام بوده است.

وی گفت : از بین ۱۰۰ شرکت بزرگ و توانمند کشور، ۲۰ شرکت آن در بخش معدن و صنایع معدنی فعالیت می کنند و این نشاندهنده جایگاه این بخش مهم اقتصادی است.

زرندی افزود: در حوزه تولید مس، آهن و فولاد عملکرد مطلوبی داشته ایم و خوشبختانه کشور روسفید است و به چشم‌انداز ۱۴۰۴ دست خواهیم یافت.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت تاکید کرد: رشد اقتصادی خوب برخی کشورها به دلیل شکل‌گیری بنگاه‌های بزرگ بوده است که متاسفانه ما از آن محروم هستیم و سیاست‌های ما اجازه نداده است که بنگاه‌های بزرگ شکل بگیرد.

زرندی تاکید کرد: بایستی نهادهایی برای توسعه در کشور داشته باشید و دولت نیز در توسعه این شرکت‌ها دخیل باشد و نگاه ما به زنجیره ارزش افزوده بالا لازم است که تغییر یابد.

وی گفت :دو موضوع “نگاه زنجیره‌ای و تکمیل زنجیره‌ ها” و “شکل‌گیری بنگاه ‌های بزرگ” از جمله مواردی است که حتما باید در سیاست های کلان اقتصادی کشور شکل بگیرد و وزارتخانه آن را دنبال می کند.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: چنانچه توجه ویژه‌ای به طلا صورت گیرد، قطعا نتایج مطلوبی در خصوص این فلز گران‌بها خواهد افتاد.

زرندی افزود: این ابتکار منجر می‌شود موضوع صنایع فلزات غیرآهنی با یک نگاه ویژه دنبال شود.

حتما ببینید

توسعه عملیات اکتشاف معادن کرمان در دستور کار است

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا محتشمی پور در بازدید از معادن مس سیرجان با بیان …