معرفی فرصت های سرمایه گذاری ایرانی ها در افغانستان

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسین سلیمی عصر امروز در نشست اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان اظهار داشت: بازرگانان ایرانی فعال در این همسایه شرقی تلاش می‌کنند تا عرضه‌های خود را همسو با نیاز افغانستان تغییر دهند.

وی با اشاره به اهمیت تجارت با افغانستان برای ایران گفت: اینکه فکر کنیم سرمایه گذاری ما در افغانستان یک جانبه است چندان صحیح نیست. به عنوان مثال فردا نشست سرمایه گذاری خارجی در ایران است و از ۵۷ پروژه‌ای که قرار است به سرمایه گذاران خارجی معرفی شود ۱۱ پروژه را افغان‌ها پیشنهاد داده‌اند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان به علاقه افغانستانی‌های مقیم ایران برای سرمایه گذاری در کشور اشاره و اظهار کرد: اخیراً هیئت‌هایی از کشورمان به افغانستان اعزام شده است تا برای تولید و کشاورزی در این کشور سرمایه گذاری کنند.

سلیمی تصریح کرد: به نظر من تشویق ایرانی‌ها به سرمایه گذاری در افغانستان، کمک به افزایش محصولات در ایران است. مثلاً ما به محصول چغندر نیاز داریم و کارخانه‌های تولید شکر در کشور تنها با ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کنند. در حالی که در افغانستان زمین کشاورزی و آب به وفور وجود دارد و با توجه به اینکه چغندرقند محصول آب بری است با حجم بالا می‌توان در این کشور کشت کرد.

وی افزود: می‌توانیم محصولات کشاورزی تولید شده با سرمایه ایرانی‌ها در افغانستان را به کارخانه‌های تولید شکر بیاوریم و سپس محصول فرآوری شده را به شکل قند و شکر به افغانستان صادر کنیم.

سلیمی به واردات گوشت قرمز از برزیل و استرالیا در کشور اشاره کرد و گفت: این در حالی است که طعم گوشت قرمز وارداتی به دلیل تفاوت نژاد دام‌های برزیل و استرالیا با ذائقه ایرانی‌ها همسان نیست. اما با توجه به اینکه نژاد دام افغانستان به دام‌های ایرانی نزدیک تر است می‌توانیم تولید دام در افغانستان را ترویج کرده و گوشت آن را به کشور وارد کنیم که این اقدام به افزایش قدرت خرید افغان‌ها و افزایش صادرات ما به این کشور کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه اتاق ایران و افغانستان تنها اتاقی است که تجار افغانستانی در هیئت رئیسه آن حضور دارند، گفت: یکی از کارهایی که در این اتاق دنبال می‌کنیم تشویق ایرانی‌ها به سرمایه گذاری در افغانستان است. اگر چه در بخش‌هایی از این کشور ناامنی وجود دارد اما بخش‌های زیادی نیز از امنیت بالایی برخوردارند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان تاکید کرد: ایران سه میلیارد دلار صادرات به افغانستان دارد و رقبایی از چین، پاکستان و ترکیه نیز به این بازار ورود کرده‌اند. بنابراین اگر در جهت تحکیم و حفظ سهم خود از بازار افغانستان تلاش نکنیم، موقعیت فعلی خود را از دست خواهیم داد.

وی به کالاهای مورد نیاز بازار افغانستان اشاره و خاطرنشان کرد: کفش، فرش ماشینی، محصولات چرمی و مواد غذایی بیشترین حجم صادرات ما به افغانستان را تشکیل می‌دهد چون طبع مصرفی برادران افغانستانی با ذائقه ایرانی‌ها مشابه است. افغان‌هایی که در ایران سرمایه گذاری می‌کنند مستقیماً دنبال تولید چنین کالاهایی می‌روند.

سلیمی درباره مشکلات تجارت با افغانستان گفت: مهمترین مشکل ما تبادلات بانکی است. جلسات متعددی نیز با بانک مرکزی برگزار کرده‌ایم. در حال حاضر موضوع تهاتر کالا به کالا تا زمان برقراری تبادلات بانکی به عنوان راه حل مؤثر مطرح شده است. از سوی دیگر افغان‌ها نیز مشکلاتی همچون صدور ویزا، تأمین ارز و اخذ اقامت ایران دارند که باید برای رفع آن تلاش کنیم.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …