معضل بی‌ثباتی در قیمت مواد اولیه واحدهای تولیدی و تعدد مقررات

به گزارش خبرنگار مهر، حسین سلاح ورزی شامگاه چهارشنبه در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی لرستان در سخنانی با تاکید بر لزوم اصلاح دستور العمل و اصلاح لایحه قانون مالیات بر ارزش افزوده که در دست رسیدگی بوده، اظهار داشت: پیشنهادات مطرح شده در این رابطه بعد از تصویب شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان در شورای گفتگوی مرکز منعکس خواهد شد.

معضل بی‌ثباتی در قیمت مواد اولیه واحدهای تولیدی و تعدد مقررات

وی با بیان اینکه این اصلاحات نهایتاً در وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی انجام می‌شود، عنوان کرد: همچنین واحدهای اقتصادی آسیب دیده از سیل استان را مورد بررسی خواهیم داد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه با اشاره به آخرین گزارش پایش محیط کسب و کار که توسط مرکز پایش ملی محیط کسب و کار انجام شده، گفت: در مجموع تغییرات آن‌چنانی در این رابطه ما نداشتیم، تغییرات بسیار کوچک و مثبتی از نظر عددی در سطح کشور و استان صورت گرفته است.

سلاح ورزی، ادامه داد: اما نکته قابل توجه این است که تا سال گذشته دو مشکل اصلی از نظر فعالان اقتصادی به عنوان مشکلات فضای کسب و کار شناخته شده بود، که اول تنگناهای ناشی از تأمین مالی از طرف بانک‌ها و دوم فرآیندهای مالیاتی بود.

وی با تاکید بر اینکه اما از سال گذشته و پاییز گذشته این مشکلات کاملاً تغییر کرده و بی ثباتی در قیمت مواد اولیه و محصولات، تعدد مقررات، بی ثباتی در تصویب، اعلام و ارسال دستورالعمل‌ها، مقررات و رویه‌ها از جمله مشکلات جدی هستند، بیان داشت: عمدتاً دلیل این مشکلات نیز ناشی از شرایط اقتصادی کلان کشور و همچنین بی ثباتی در مقررات، دستور العمل ها و… که به توسط دستگاه‌های اجرایی اعلام و ابلاغ می‌شود، است.

حجم خسارت بالای سیلاب به حوزه صنعت و معدن لرستان

رئیس اتاق بازرگانی لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در جریان سیل زیرساخت‌های ۱۷ شهرک و نواحی صنعتی با مشکل مواجه شده است، عنوان کرد: در حوزه معادن نیز حدود ۲۵ زیرساخت معدنی با آسیب مواجه شده است.

سلاح ورزی، بیان داشت: در بخش اصناف و واحدهای صنفی نیز نزدیک به چهار هزار واحد آسیب دیده است و ۱۱۴ واحد صنعتی نیز در جریان سیلاب آسیب دیده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه حجم خسارت‌ها در این رابطه بالا است، افزود: تصور اینکه دولت این امکان را دارد که زیان‌هایی که افراد دیده‌اند در قالب کمک‌های بلاعوض پرداخت کند عملی و میسر نیست، در حوزه تأمین اجتماعی و روابط کار اعلام کرده‌اند که کاملاً برای پوشش بیمه بیکاری آماده هستند که به صورت کوتاه مدت برای نیروها انجام گیرد و می‌طلبد که با دستور استاندار تسریع پیدا کند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، گفت: همچنین پرداخت تسهیلات ارزان قیمت در این رابطه نیز در دستور کار است.

سلاح ورزی با تاکید بر اینکه اغلب این واحدها اگر وثایقی داشته‌اند درگیر وام‌های قبلی است و اگر الان بخواهند تسهیلاتی دریافت کنند قدری با مشکل مواجه می‌شوند، گفت: در این راستا از استاندار درخواست داریم که دستور بدهند، واحدهای آسیب دیده از سیل تسهیلاتی که در اختیارشان قرار می‌گیرد با نگاه سهل گیرانه تری باشد.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …