مغایرت قانونی قیمتگذاری دولتی کالاهای بورسی/ادامه پیگیری مطالبات

 سیدحسین سلیمی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره بازگشت عرضه ها به بورس کالا طبق شرایط قبل، تاکید کرد: قرار بود عرضه ها در بازار رسمی کالا با احترام به اصل عرضه و تقاضا از سرگرفته شود، ماده ۱۸ قانون بازار سرمایه تاکید می کند که کشف قیمت در بازار باید براساس مکانیزم عرضه و تقاضا انجام شود و ارکان دولتی دخالتی در آن نداشته باشند.

وی در برابر این سوال که آیا از بازگشت عرضه ها به بازار رسمی کالا با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی خبر دارد و این که آیا شورای بورس با این تصمیم موافقت کرده است، تصریح کرد: قرار بود در عرضه های فولاد و پتروشیمی در بورس کالا سقف رقابت افزایش پیدا کند و معاملات بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا انجام شود، اما در خبرهایی که منتشر می شود ظاهرا تنها سقف رقابت ترمیم شده است، آن هم فقط برای محصولات فولادی.

این عضو شورای عالی بورس در ادامه اظهاراتش تاکید کرد: عرضه های فولاد و پتروشیمی در بازار رسمی کالا با قیمت گذاری دستوری و دلار ۴۲۰۰ تومانی از دو جهت با بخشنامه ها و قوانین مغایرات دارد. نخست این که با مصوبه اخیر دولت فقط ۲۵ قلم کالا مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی شناخته شده اند و عملا محصولات فولادی و پتروشیمی در زمره این ۲۵ قلم کالا نیستند لذا قیمتگذاری این محصولات در بورس کالا با بسته جدید ارزی و مصوبه اخیر دولت مغایرت دارد. نکته دوم این که ماده ۱۸ قانون بازار سرمایه تاکید می کند که در بازار سرمایه مکانیزم عرضه و تقاضا باید حاکم باشد و این مکانیزم است که قیمت نهایی کالا را مشخص می کند و اصطلاحا در فرآیند عرضه و تقاضا کشف قیمت محصولات انجام می شود.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در برابر این سوال که با این تفاسیر تداوم عرضه های محصولات فولادی و پتروشیمی در بازار کالا بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی مورد تائید اعضای شورای عالی بورس نیست؟ گفت: ما اصلا به نرخ دلار کاری نداریم. نرخ دلار می خواهد ۲ هزار تومان باشد یا ۵۰ هزار تومان. حرف ما این است  همه به قانون احترام بگذارند و مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار رسمی کالا حاکم شود تا مصرف کننده نهایی در شرایط مناسب تری نیاز خود را مرتفع کند، دست دلالان هم قطع شود و شرایط معامله هم از نظر تولید کننده و هم سهامدار عادلانه باشد.

وی با بیان این که به عنوان یک عضو شورای عالی بورس مخالف هرگونه قیمت گذاری دولتی در بازار کالاست، تاکید کرد: مقررات صریح بازار سرمایه می گوید که هیچ گونه قیمت گذاری دولتی بر معاملات این بازار مترتب نیست و عرضه و تقاضا در این بازار حرف اول و آخر را می زند.

سلیمی اظهار داشت: در هفته پیش رو تحولات اخیر بازار کالا را پیگیری خواهیم کرد وامیدواریم آنچه که به نفع مصرف کننده نهایی و مردم است و تولید کننده هم از آن رضایت دارد بر بازار کالا حکمفرما شود.

گفتنی است، شنبه هفته گذشته سهامداران شرکت های فولادی در نامه ای سرگشاده خطاب به مسعود کرباسیان رئیس شورای عالی بورس از وی خواسته بودند به عنوان حامی سهامدار وارد عمل شده و از ارزان فروشی محصولات فولادی که به ضرر تولید کننده و سهامدار است و مردم از آن نفعی نمی برند، جلوگیری کند. بلافاصله پس از انتشار این نامه در رسانه ها، شورای بورس موقتا جلوی عرضه ها در بازار کالا را گرفت اما با مداخله های دولتی مجددا عرضه های فولاد و پتروشیمی بدون تغییر قابل اعتنایی در بازار کالا از سرگرفته شد!

حتما ببینید

ابلاغ ثبت ملی خانه وارطان و بنای اتاق بازرگانی به استاندار تهران

به گزارش خبرگزاری مهر، در یکی از نامه‌های علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی خطاب به …