موافقت ایران باترانزیت دام های زنده از جمهوری آذربایجان به نخجوان

به گزارش خبرنگار مهر، حسین کاخکی بعد از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران به برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در تهران اشاره و اظهار کرد و افزود: در این کمیسیون برای تسهیل کامیون‌های صادراتی و ترانزیتی در مرز ایران و آذربایجان تصمیماتی گرفته شد.

وی با بیان اینکه با موافقت گمرک جمهوری آذربایجان کامیون‌های صادراتی و ترانزیتی ایران به این کشور حمل یکسره بار خواهند داشت، افزود: این امر باعث شد ترانزیت و صادرات سریع‌تر انجام شود.

کاخکی به درخواست جمهوری آذربایجان از جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ترانزیت حیوانات زنده از مبدا جمهوری آذربایجان به مقصد نخجوان اشاره کرد و گفت: به منظور رسیدگی به این درخواست کشور آذربایجان نشستی در گمرک آستارای ایران برگزار شد تا سازمان‌های دامپزشکی ایران و آذربایجان گواهینامه‌های قرنطینه را با هم مبادله کنند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه تبادل گواهینامه‌های قرنطینه و استانداردسازی نهایی در این زمینه انجام شد، اظهار کرد: در این نشست تصمیم بر این شد تا با هماهنگی سازمان‌های دامپزشکی دو کشور از آذربایجان دام زنده به مقصد نخجوان و بالعکس و از طریق خاک ایران حمل شود.

مدیر کل دفتر همکاری‌های بین الملل گمرک ایران با اشاره به اینکه بازگشایی مرز خدا آفرین از دیگر محورهای نشست دوجانبه در شهرستان مرزی آستارا بود، افزود: جمهوری آذربایجان موافقت خود را در این نشست اعلام کرد و قرار شد در این خصوص تصمیماتی گرفته شود.

وی به ترافیک ناشی از کامیون‌ها در سطح شهر مرزی آستارا اشاره کرد و گفت: تصمیم بر این شد مسئولان گمرکات ایران و آذربایجان در این خصوص نشستی داشته و راهکارهای موجود را بررسی کنند.

کاخکی، ادامه داد: در این نشست همچنین تصمیم گیری شد اگر لازم بود تعدادی از کامیون‌ها تغییر مسیر داده و به مرز بیله سوار انتقال داده شد تا از حجم ترافیک شهر مرزی بندر آستارا کاسته شود.

مدیر کل دفتر همکاری‌های بین الملل گمرک ایران با بیان اینکه مسائل و مشکلات پایانه ریلی آستارا نیز در این نشست مورد بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: در این مورد مسائلی را به مسئولان گمرک جمهوری آذربایجان متذکر شدیم تا مشکلات پایانه ریلی هرچه سریع‌تر برطرف شود.

وی تصریح کرد: طبق گزارش‌های واصله ساخت و ساز در مرز مشترک جمهوری آذربایجان و روسیه یکی از دلایل ترافیک کامیون‌های صادراتی در مرز آستارا است و این مورد از طریق گمرک کشور روسیه پیگیری خواهد شد.

کاخکی، ادامه داد: کریدور شمال و جنوب نقش تعیین کننده‌ای در تقویت تجارت دارد و مشکلات پایانه ریلی آستارا برای تسهیل در تردد کامیون‌های ترانزیتی باید رسیدگی شود.

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …