نحوه محاسبه آب بهای نخیلات خوزستان اصلاح شد

رئیس اتاق اهواز با اشاره به دستاوردهای شورای گفت‌وگوی خوزستان در راستای بهبود فضای کسب و کار استان، گفت: اصلاح نحوه محاسبه آب بهای نخیلات خوزستان از جمله این مصوبات است که منجر به حمایت از تولیدکنندگان محصول خرما در استان خواهد شد.

شهلا عموری اظهار کرد: طی یک سال گذشته، نحوه محاسبه آب بهای نخیلات برای تولیدکنندگان و بهره برداران نخلستان‌های استان نگرانی‌هایی ایجاد کرده بود که با اجرای مصوبه شورای گفت‌وگو برطرف خواهد شد.

وی یادآور شد: محاسبه هزینه آب بهای نخیلات در سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل آن، با افزایش چند برابری همراه بود تاجایی که امکان انعقاد قرارداد بین سازمان آب و برق خوزستان و نخلداران در سال جاری امکان پذیر نبود.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان گفت: برابر با ماده واحد قانون تثبیت آب بهاء زراعی و آیین نامه اجرایی آن، آب بهای محصولات کشاورزی، بر اساس میانگین سه تا پنج ساله عملکرد محصول ، قیمت (تضمینی، پای مزرعه) و ضریب از یک تا سه درصد محصول کاشت شده در شبکه های آّبیاری (سنتی، تلفیقی و مدرن) محاسبه و دریافت می شود.

عموری خاطرنشان کرد: بعد از نشست‌های کارشناسی و بررسی‌های صورت گرفته در صحن شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مقرر شد که محاسبه آب‌بهای پایه نخیلات بر اساس اطلاعات بازنگری شده و متوسط عملکرد پنج ساله نخلستان‌ها توسط سازمان جهادکشاورزی استان خوزستان انجام شود.

به گفته وی در این صورت، متوسط قیمت خرما در پای مزرعه محاسبه خواهد شد و این قیمت به عنوان قیمت پایه در نظر گرفته می‌شود.

عموری با اشاره به ایرادات مربوط به نحوه اجرای ماده یک آئین‌نامه اجرایی قانون تثبیت آب‌بهای زراعی عنوان‌کرد: باتوجه به شرایط بحرانی نخیلات استان بر اثر شوری، کمبود آب و خسارت آفات چوب‌خوار، برابر با مصوبه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان، دریافت آب‌بهاء پایه به صورت تدریجی با نرخ افزایش سالانه ۲۰درصد قیمت پایه و طی پنج سال تا رسیدن به قیمت آب‌بهای پایه محاسبه خواهد شد.

حتما ببینید

برگزیده شدن یک نقاشی ایرانی به عنوان برجسته‌ترین اثر نمایشگاه هنر جهانی دبی

اثر نقاشی ارائه شده توسط گالری ایرانی با نام گالری ژیان در نمایشگاه هنر جهانی …