نرخ کرایه حمل ۴ مرتبه افزایش یافت دومینوی افزایش قیمت‌ها در صنف تایر و کامیون‌داران

به گزارش خبرخودرو، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران از افزایش چهار باره نرخ کرایه‌های حمل‌ بار در سال جاری خبر داد و بر لزوم تثبیت نرخ ارز و نظارت بر بازار انواع کالاها از جمله تایر تاکید کرد.

عبدالوهاب سهل‌آبادی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو در خصوص خروج محصول تایر از قیمت‌گذاری دستوری و واگذاری آن به انجمن تولیدکنندگان تایر اظهار داشت: به عنوان یک مصرف‌کننده هر روز با اخبار جدیدی به ویژه در حوزه قیمت‌ها مواجه هستیم و کنترل و نظارتی بر بازار نیز وجود ندارد به نحوی که بازار به محلی برای جولان دلالان و سوء‌استفاده‌گران تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه تولید از مجموعه‌ای از قواعد تبعیت می‌کند، در راستای برقراری رقابت و شفافیت گفت: آنالیز واقعی هزینه‌های تولید و ارائه آن به سازمان حمایت از مصرف‌کننده از وظایف تولیدکنندگان بوده تا قیمت تایر بر مبنای این آنالیز قیمتی به اضافه درصدی سود معقول تعیین شده و پس از تایید سازمان حمایت به بازار عرضه شود.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران افزود: متاسفانه این موضوع به دست فراموشی سپرده می‌شود و یکی از دلایل آن می‌‌تواند تغییر مداوم نرخ مواد اولیه باشد زیرا ثباتی بر قیمت‌ها و اقتصاد کشور حاکم نیست و نرخ انواع کالاها تحت تاثیر نوسان نرخ دلار قرار دارد، فلذا بیشترین آسیب بر مصرف‌کننده وارد می‌شود.

سهل‌آبادی با توجه به افزایش ۳۰ درصدی قیمت لاستیک سنگین و تاثیر آن بر صنف کامیون‌داران گفت: متاسفانه کامیون‌داران نیز به طور مداوم کرایه‌هایی حمل را تغییر می‌دهند به طوری که با گذشت ۹ ماه از سال، چهار مرتبه افزایش بهای حمل‌ونقل رخ داده است.

وی تاکید کرد: تاثیرپذیری اینها از یکدیگر اتفاقی است که شاهد آن هستیم و در نهایت این روند، اثرات منفی خود را بر صنعت می‌‌گذارد، بدین معنا که بهای تولید نیز افزایش می‌یابد زیرا فرآیند تولید تا مصرف همانند یک زنجیر به یکدیگر متصل هستند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در پایان خاطرنشان کرد: افزایش تولید تایر و برقراری ثبات در اقتصاد و نرخ ارز یکی از راهکارها است.

حتما ببینید

افزایش ۱۲.۵ درصدی حمل و نقل جاده ای

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد حمداللهی با اشاره …