نقش محوری گمرک در رصد فرایند ترخیص و اعمال مدیریت بر صدور مجوز توسط دستگاههای متولی

معاون اول رئیس جمهور در بازدید از گمرک شهید رجایی عنوان کرد:

کد خبر:
۱۱۰۱۴۰۲۲۰۸

زمان انتشار:
۱۶ شهریور ۱۴۰۲ – ۱۴:۳۸ بعد از ظهر

۱۹۷ بازدید

 

به گزارش پایگاه خبری اخبار گمرکی-اقتصادی؛ معاون اول رییس جمهور در بازدید از گمرک شهید رجایی بندر عباس بر نقش محوری گمرک در رصد فرایند ترخیص و اعمال مدیریت بر صدور مجوزها توسط دستگاههای متولی در مهلت های قانونی تاکید نمود.

مخبر برخی مسائل را مشکلات فرایندی دانست که ناشی از پیچ و خم‌های اداری و تعلل دستگاه های اجرایی بوده و در این زمینه باید همه حوزه های مربوطه پای کار بیایند تا هم تسریع در کار صورت بگیرد و هم درصورت نیاز برخی آیین نامه ها و قوانین اصلاح شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تعیین سقف پاسخگویی به استعلامات گمرک توسط دستگاه‌های اجرایی که حداکثر باید هفت روز باشد، از رئیس کل گمرک خواست تا ضمن برخورد مدیریتی با دستگاه هایی که بدون دلیل قاطع و فنی از این سقف زمانی عدول می کنند، گزارش نحوه اقدام آنها و روند ترخیص را بصورت هفتگی‌ به دفتر معاون اول ارسال کند.

مخبر تاکید کرد: ایستایی کالاها در مبادی ورودی کشور هیچ گونه توجیهی ندارد و رسوب آنها در انبارهای گمرک را بیش از دوماه نباید تحمل کرد.

ایشان همچنین با اشاره به اینکه گمرکات هرمزگان حدود ۳۰درصد عملیات تجاری کشور را به خود اختصاص داده اند از رئیس کل گمرک و استاندار هرمزگان خواست تا برنامه ریزی لازم را برای حضور دائم و مستمر نمایندگان دستگاه های اجرایی صدور مجوز نظیر سازمان استاندارد، غذا و دارو، حفظ نباتات، دانپزشکی و… در محل گمرکات شهید رجایی و شهید باهنر انجام دهند.

معاون اول رئیس جمهور تعلل در ترخیص خطوط تولید، ماشین آلات و دستگاه های صنعتی و سرویس های حمل و نقل عمومی را که کشور شدیدا به آنها جهت رشد تولید و رفع مشکلات مردم نیازمند است، موجب ضرر و زیان عمومی دانست و ایجاد شرایط لازم برای تسریع در ترخیص و یا حتی ترخیص موقت تا زمان طی تشریفات قانونی را خواستار شد.

محمد مخبر همچنین از رئیس کل گمرک و استاندار هرمزگان خواست تا همه دستگاه های مربوطه را بسیج کرده و اینگونه کالاهای سرمایه ای و تولیدی را ظرف یک ماه ترخیص کنند.

مخبر وضعیت انبارهای اموال تملیکی و سرعت بخشی به تعیین تکلیف اموال متروکه را نیازمند توجه ویژه دانست و در تماس تلفنی با رئیس سازمان اموال تملیکی از وی خواست با هماهنگی مدیران مربوطه در استان هرچه زودتر مشکلات موجود را احصا کرده و برای رفع موانع موجود در این زمینه پیشنهادات و برنامه لازم را ارائه دهد.

وی همچنین از مدیریت گمرکات هرمزگان خواست تا با اعلام یک اخطار ۱۵ روزه به تمامی صاحبان کالایی که بیش از دو ماه از تخلیه و ثبت اموال آنها گذشته، هرچه زودتر وضعیت کالاهای رسوبی را تعیین تکلیف کنند.

نوشته شده توسط:
akhbar

حتما ببینید

کسب رتبه اول کارنه تیر در دنیا توسط گمرک ایران

دبیر کل اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU) اعلام کرد امبرتو دپرتو …