هر ساعت قطعی برق مصادف با ۲۰ درصد کاهش تولید است

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی یزد ضمن گرامیداشت ۱۷ مرداد و روز خبرنگار، گفت: اتاق یزد در دوره جدید، با نگاهی متفاوت نسبت به دوره‌های قبل و با تکیه‌بر شفافیت، پذیرای انتقادات سازنده اصحاب رسانه است و این انتقادها را وسیله رشد و شکوفایی می‌دانیم.

مجتبی دستمالچیان در اولین نشست خبری پس از انتخابات هیات نمایندگان اتاق یزد، افزود: صنعت و تولید کشور با مسائل زیادی روبرو هستند که یکی از آنها قطع برق واحدهای تولیدی است. در هفته گذشته شاهد قطعی و خاموشی برق بیشتر از جدول اعلام شده بودیم درحالی‌که این ناهماهنگی‌ها بین صنعت برق و تولید می‌تواند زیان‌بار باشد و حتی با تخریب سیستم‌های یک کارخانه و تحمیل هزینه تعمیرات در قیمت تمام‌شده محصول نیز تغییر ایجاد می‌کند.

وی خاموشی هر ساعت در یک کارخانه را مصادف با ۲۰ درصد کاهش تولید روزانه دانست و افزود: عوامل زیادی بر قیمت تمام‌شده محصول مؤثر هستند، سوختن بوردهای الکتریکی و قسمت‌های الکتریکی دستگاه‌ها ناشی از قطع برق بار هزینه‌ای را بر واحدهای صنعتی و بر قیمت محصول تحمیل می‌کند.

دستمالچیان با تأکید بر اینکه صنعتگران همیشه همراه دولتمردان و دستگاه‌های خدمت‌رسان هستند، گفت: شرکت برق خرید دیزل ژنراتور را با شرط تأمین گازوئیل به تولیدکننده پیشنهاد داده است این در حالی است که بسیاری از تولیدکننده‌ها در تأمین گازوئیل دیزل ژنراتورها با مشکل مواجه شدند.

تولید برق در کشور توجیه اقتصادی ندارد

وی عدم سرمایه‌گذاری در حوزه برق را عامل کمبود برق دانست و افزود: نبود توجیه اقتصادی در سرمایه‌گذاری حوزه برق باعث شده تا این انرژی در کشور با کمبود مواجه شود بنابراین دولت باید همکاری بهتری در این زمینه با بخش خصوصی داشته باشد.

رئیس اتاق یزد با اعلام اینکه هم‌اکنون حدود ۳۴۰۰ واحد صنعتی در یزد وجود دارد، اظهار کرد: ۳۰۰ واحد صنعتی یزد راکد، ۹۰۰ واحد نیمه فعال و حدود ۲۳۰۰ فعال در استان یزد مشغول به تولید هستند.

دستمالچیان با اشاره به تعداد کارت بازرگانی فعال گفت: هم‌اکنون ۸۰۰ کارت بازرگانی حقوقی، ۳۴۰ کارت بازرگانی حقیقی در اتاق یزد فعال است که در سال جاری ۹۵ کارت بازرگانی حقوقی، ۲۶ کارت حقیقی تمدید و ۵۵ کارت حقوقی و ۱۰ کارت بازرگانی حقیقی صادر شده است.

نقش پررنگ کمیسیون‌های اتاق یزد در دوره جدید

دستمالچیان، نقش کمیسیون‌های اتاق را پررنگ‌تر از دوره‌های قبل دانست و گفت: ورود به کمیسیون‌های اتاق بازرگانی برای فعالان اقتصادی و بخش خصوصی آزاد است و از تشکل‌های خصوصی صنعتی و اتاق اصناف درخواست داریم حضور فعال در کمیسیون‌های اتاق یزد داشته باشد.

 وی در خصوص سیاست اتاق در مباحث صادراتی، گفت: اتاق دستگاه اجرایی نیست بر همین اساس کمیسیون‌هایی برای ارائه راه‌حل معضلات تولید تشکیل شده که یکی از آنها کمیسیون توسعه صادرات اتاق یزد است.

دستمالچیان پاسخ به سؤال خبرنگاران با تأکید اینکه برخی گفته‌ها درباره صنعت نادرست و غیرواقعی است، عنوان کرد: انرژی در کشور ما در مقایسه با سایر کشورها ارزان است ولی رانت نیست چون برای همه به‌طور یکسان در دسترس است.

این فعال اقتصادی در پاسخ به این شبهه که صنعتگران ارز را به خارج می‌برند و برنمی‌گردانند، توضیح داد: خارج کردن ارز و برنگرداندن آن توسط یک تولیدکننده صحیح نیست؛ چراکه واحد تولیدی اگر پول را برنگرداند نمی‌تواند مواد اولیه تهیه کند و حقیقت این است که وام بانکی نیز جوابگوی تهیه مواد اولیه وارداتی نیست.

وی با تأکید بر اینکه باوجود تحریم‌های سنگین برخی تولیدات ایرانی با نمونه خارجی آن رقابت می‌کند، تصریح کرد: شرکتی که می‌خواهد مواد اولیه از خارج وارد کند ناچار است هزینه‌های مازاد را متحمل شود ولی بازهم در این شرایط صنعت استان یزد با قدرت به پیش رفته است.

بیش از ۷۷ میلیون دلار صادرات پنج ماه سال ۱۴۰۲

دستمالچیان با بیان اینکه صنایع استان یزد، معتبر و برند هستند، در خصوص مسئولیت‌های اجتماعی صنایع، گفت: صنایع استان یزد در زمان کرونا داوطلبانه میلیاردها تومان هزینه کردند حتی در تابستان صنایعی داوطلبانه برق صنعت خود را قطع کردند تا به مردم خاموشی برق تحمیل نشود و این‌ها مواردی است که درباره مسئولیت اجتماعی منتشر نشده است.

رئیس اتاق یزد با تصریح بر اینکه بیشترین حجم صادرات در ایران فراورده‌های نفتی و یا معدنی است، عنوان کرد: در یزد آنچه بیشترین حجم صادرات را دارد کالای تمام‌شده است و صادرات مواد اولیه جایگاهی ازنظر آماری ندارد.

دستمالچیان با اشاره به آمار اخیر صادرات و واردات استان یزد اظهار کرد: یزد رتبه ۸ کشور در صادرات و رتبه ۱۸ در واردات را به خود اختصاص داده است، کاشی و سرامیک عمده کالای صادراتی استان یزد است که رقم صادراتی بیش از ۷۷ میلیون دلار را از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا ۲۱ مردادماه به ثبت رسانده است.

 وی بیشترین صادرات استان یزد را در حوزه کاشی و سرامیک، خشکبار، شیشه، کابل، شیشه، نخ و پلی‌اتیلن، پارچه و پودر شوینده عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی یزد در خصوص کیفیت محصولات کشاورزی صادراتی یزد گفت: کیفیت محصولات کشاورزی قبل از اینکه مربوط به صادرات و برگرداندن آن از مرز باشد بحث سلامت مردم ایران است و باید نظارت بهداشت بر درصد سم موجود در محصولات کشاورزی برای بازار داخلی و خارجی با حساسیت بیشتری موردتوجه باشد.

سرچشمه مشکلات اداری صنایع از مدیران میانی است

وی با بیان اینکه محصولات صنعتی یزد در حوزه کیفیت از کالای اروپایی بالاتر است، از خود تحریمی‌ها گلایه کرد و ضمن تشکر از ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه در حل مشکلات فراقانونی صنایع، از مسئولان دولت و مجلس خواست تا نسبت به قوانین دست و پا گیر تولید به‌ویژه در زمینه گمرک و ترخیص کالا تجدیدنظر کنند.

دستمالچیان بیشترین مشکل صنعت در امور اداری را مربوط به عدم همکاری مدیران میانی استان دانست و عنوان کرد: درحالی‌که مدیران ارشد استان با سرعت و دلسوزی مشکلات صنایع را رفع می‌کنند، سرچشمه مشکلات اداری صنایع از مدیران میانی است.

وی در ادامه به مبحث بورس اشاره کرد و گفت: خانواده‌ها و سرمایه‌گذاران یزدی در بورس حضور فعال دارند ولی شرکت‌های یزدی استقبال چندانی نداشتند به‌طوری‌که فقط ۱۸ شرکت یزدی در بورس و فرابورس هستند بر این اساس دوره آموزشی اتاق یزد در حوزه بورس برگزار شد چراکه مقدور نیست ازاین‌پس تأمین مالی از سوی بانک‌ها انجام شود و شرکت‌ها باید از طریق بورس به تأمین مالی اقدام کنند.

دستمالچیان در ادامه انحصار در تولید مواد اولیه و عرضه انحصاری در بورس را یک عامل چالش بازار در قیمت‌ها عنوان کرد.

حتما ببینید

دولت از مشوق‌های مالیاتی برای بهبود فضای کسب‌وکار حمایت کند

رئیس اتاق اهواز با اشاره به موضوع معافیت مالیات ارزش‌افزوده شرکت حمل‌ونقل کالا، گفت: مشوق‌های …