همواره در مجامع بین المللی از ایران دفاع می کنیم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، محسن مهرعلیزاده در دیدار با سفیر گرجستان اظهار کرد: ایران همیشه از تمامیت ارضی گرجستان دفاع کرده و می کند.

وی با بیان اینکه سیستم جذب سرمایه گذار در کشور گرجستان بسیار فعال است؛ افزود: سرعت ثبت شرکت ها و تقاضا برای سرمایه گذاری ها بسیار خوب است و هدف گذاری های مناسبی در این کشور انجام شده است و زمینه برای توسعه سرمایه گذاری ها در گرجستان فراهم است.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان آماده ورود به کریدور همکاری های اقتصادی مورد نظر وزارت خارجه است؛ افزود: می توانیم به شکل سیستماتیک فعالیت های سرمایه گذاری بزرگ را آغاز کنیم و معتقدم اصفهان مناسب ترین محل و استان برای این امر است.

وی با تاکید بر اینکه اصفهان می تواند به صورت مطلوب و گسترده مراودات کاملی را با گرجستان داشته باشد، افزود: باید سرمایه گذاران ایرانی و گرجی مراودات مستقیم داشته باشند و اتاق بازرگانی بهترین مسیر برای رسیدن به این موضوع است  چرا که اتاق های بازرگانی پارلمان های اقتصادی کوچک در کشورها هستند.

مهرعلیزاده با بیان اینکه منطقه آزاد گرجستان می تواند نقش مهمی در نیل به این اهداف داشته باشد، افزود: تجار و سرمایه گذاران با بررسی بازارها می توانند با سرمایه گذاری در گرجستان به بازارهای اروپا راه پیدا کنند.

استاندار اصفهان تاکید کرد: اصفهان نه تنها می تواند در گرجستان صنایع بسته بندی داشته باشد بلکه می تواند در این کشور کارخانه های تولیدی تاسیس کند و محصولات خود را به اروپا صادر کند.

وی با اشاره به شرایط خوب استان اصفهان در زمینه تاسیس کارخانجات تولیدات تجهیزات ساختمانی، صنایع فلزی و لوازم خانگی در گرجستان، افزود: اصفهان در این زمینه ها پیشتاز است و توسعه روابط اقتصادی می تواند موجب پایداری روابط همه جانبه باشد.

همچنین سفیر گرجستان در ایران نیز در این دیدار اظهار کرد: از اینکه جمهوری اسلامی ایران تمامیت ارضی گرجستان را به رسمیت شناخته است قدردانی می کنیم و ما همواره در مجامع بین المللی از ایران دفاع خواهیم کرد.

ایوسب چاخواشویلی با بیان اینکه تحریم های ایران را می توانیم به صورت رسمی حل کنیم، افزود: میدان سیاسی چهارجانبه را با ایران، ترکیه و آذربایجان آغاز کرده ایم و در قرارداد سه جانبه ایران، آذربایجان و گرجستان میدان اقتصادی جدیدی ایجاد خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه گرجستان در مقابل فشار برای تحریم ها علیه ایران عقب نشینی نخواهد کرد، افزود: به زودی بانک ایرانی در گرجستان تاسیس خواهد شد و با توجه به افزایش تعداد گردشگران، پروازهای مستقیم بیشتری بین شهرهای بزرگ ایران با تفلیس برقرار خواهد شد.

چاخواشویلی با بیان اینکه باید سیستم سرمایه گذاری ایرانیان در تفلیس و گرجستان پوشش داده شود تا به شکل سیستماتیک انجام شود، اظهار کرد: تمام مبادلات گرجستان به صورت الکترونیک انجام می پذیرد و دولت الکترونیک در این کشور به صورت واقعی در حال انجام است.

وی بر فعال تر شدن اتاق های بازرگانی دو کشور تاکید کرد و افزود: توان و پتانسیل اصفهان به خصوص در بخش صنعت بسیار بالاست و می تواند سرمایه گذاری های بالایی در این بخش در گرجستان انجام شود.

سفیر گرجستان با بیان اینکه دو کشور بایستی بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری تشویق و راهنمایی کنند، اضافه کرد: در این راستا فراهم کردن بستر لازم برای حضور سرمایه گذاران باید توسط حکومت و دولت و استانداری ها انجام شود و سرمایه گذاری دو طرفه را شاهد باشیم.

چاخواشویلی با اشاره به اینکه گرجستان در حال پیوستن به اتحادیه اروپاست، افزود: این امر می تواند در روابط ایران با اتحادیه اروپا موثر باشد و همچنین با توجه به تجارت آزاد گرجستان با اتحادیه اروپا می تواند موجب حذف تعرفه برای صادرات محصولات ایران باشد و باید ایران از این موقعیت استفاده کند.

حتما ببینید

رتبه سی‌ام اردبیل در فضای کسب و کار

یعثوب نژادمحمد در گفت‌و گو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: به صورت فصلی ارزیابی‌های بهبود …