همکاری میان ایران و ونزوئلا در حوزه نفت ادامه خواهد داشت

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در حاشیه برگزاری جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی وزارت امور خارجه با موضوع «بررسی روند اتحادیه اوراسیا در شرایط کرونا» که پیش از ظهر امروز (یک‌شنبه) برگزار شد، اظهار داشت: در ماه آبان که موافقت‌نامه به پایان می‌رسد و طبق توافق، باید با اوراسیا وارد مذاکرات تجارت آزاد شویم.

وی ادامه داد: یکی از دلایل جلسه امروز این بود که از وزارت‌خانه‌های ذیربط به ویژه وزارت صمت، اتاق بازرگانی و کسانی که به هر نحوی در این توافق‌نامه سهم دارند، بخواهیم تا برای مذاکرات اصلی که موافقت‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا است، آمادگی داشته باشند.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: ما دو سال برای این مذاکرات فرصت داریم و ما باید در پایان سه سال بتوانیم وارد مذاکرات موافقتنامه تجارت آزاد شویم. یکی دیگر از دغدغه‌هایی که در جلسه امروز مطرح شد، بحث مربوط به همکاری بانکی و پولی و مالی با مجموعه اوراسیا است که خوشبختانه بانک مرکزی پیشنهادات بسیار خوبی داشتند.

انصاری افزود: همچنین وزارت صمت تأیید کردند که این پیشنهادات عملی است و ما می‌توانیم پول واحدی را معرفی کرده تا تمامی شرکت کننده‌ها در این اتحادیه آن را قبول داشته باشند و بتوانیم سهل‌تر با هم مراودات داشته باشیم.

وی عنوان کرد: امیدواریم در آینده نزدیک کارهای کارشناسی بیشتری روی این موضوعات شود تا بتوانیم آنها را در قالب پیشنهادات با اعضای اوراسیا مطرح کنیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه اضافه کرد: در مجموع روند کار بسیار مثبت است و ما در این فرصت کوتاه بیش از یک میلیارد دلار مبادلات تجاری بین طرفین داشتیم که البته این آمار در سازمان‌های مختلف متفاوت است.

انصاری تصریح کرد: با توجه به معیارهایی که در ارزیابی این آمار وجود داشته و مبنای محاسبه آنها متفاوت است، نمی‌توان گفت که همه آمار با هم منطبق است و ما معتقدیم که در مجموع بیش از این مقدار تجارت بین طرفین انجام شده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در مورد وضعیت نفت‌کش‌های ایرانی که به مقصد ونزوئلا حرکت کرده‌اند، یادآور شد: آخرین نفت‌کش ایرانی امروز به سواحل ونزوئلا خواهد رسید و نفت‌کش‌هایی که پیش از این رسیده بودند نیز کار خود را انجام داده و در حال برنامه‌ریزی برای بازگشت هستند.

انصاری بیان کرد: خوشبختانه بدون هیچ حادثه و گرفتاری برنامه همکاری میان ایران و ونزوئلا به خوبی پیش رفت. ونزوئلا یکی از بازارهای خوب برای محصولات و تولیدات پایین دستی نفت ما است و این فکر در ما وجود دارد که اگر آنها متقاضی باشند، این تجارت در بخش‌های مختلف می‌تواند ادامه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: ونزوئلا درخواست‌های کمکی برای تعمیر برخی تأسیسات خود از ما دارد که این موضوع نیز تحت بررسی است و اگر متقاضی باشند، علاقه‌مند هستیم که به آنها کمک کنیم تا نیازهای خود را در این بخش‌ها مرتفع کنند.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه اظهار داشت: در حوزه پایین دستی و در حوزه نفت، از گذشته همکاری میان ایران و ونزوئلا بوده و قطعاً در صورت تقاضای طرف ونزوئلایی، ادامه خواهد داشت.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …