واردات برنج از اول شهریور ممنوع می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، مهرداد جمال ارونقی در گفتگویی با رادیو اقتصاد، اظهار داشت: در سال گذشته حدود ۸۰۰ هزار تن برنج به ایران وارد شده و عملیات ترخیص نیز انجام شده است.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با بیان اینکه واردات برنج به ایران امسال حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است، ادامه داد: حدود ۳۹۰ هزار تن برنج از طریق گمرک ترخیص و مقداری دیگری از برنج‌ها هنوز در گمرک دپو شده‌اند.

وی اضافه کرد: گمرک باید در پروسه واردات برنج‌، کد رهگیری بانک را داشته باشد و بعد از دریافت این کد اجازه صدور پروانه را می دهد.

ارونقی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از برنج‌های وارداتی در حال حاضر یا در صف تخصیص ارز و یا در مرحله تامین ارز قرار دارند؛ کسانی که در صف تخصیص ارز هستند باید به نحوی منشا ارز خود را از طرف بانک مرکزی به تایید برسانند.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران ادامه داد: کسانی که در صف تامین ارز هستند، تا زمانی که وجه جا به جا نشود و تامین اتفاق نیافتد، اعلامیه تامین ارز صادر نمی‌شود و اگر اعلامیه و کد رهگیری بانک صادر نشود، گمرک نمی‌تواند اجازه ترخیص را صادر کند.

وی با اشاره به این که اکثر کالاها به طور کانتینری حمل می‌شوند، عنوان کرد: گمرک به طور مرتب مکاتبات مختلف را پیش می‌برد تا وزارت صمت، ستاد تنظیم بازار و بانک مرکزی در مورد میزان واردات به تصمیم‌های درست برسند.

جمال ارونقی با بیان این که از ابتدای مردادماه گمرک باید ممنوعیت فصلی ترخیص برنج را اجرا می‌کرد، توضیح داد: در حال حاضر ممنوعیت فصلی ترخیص برنج به تعویق افتاده و به اول شهریور ماه موکول شده است.

وی افزود: بعد از اجرا شدن ممنوعیت فصلی ورود برنج به کشور، اگر مشکلات واردکنندگان برنج در حوزه ارز برطرف شود، ترخیص برنج امکان‌پذیر نخواهد بود.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به کالاهای اساسی نیز گفت: ۵ قلم از کالاهای اساسیِ عمده که به نحوی مورد نیاز بودند، امروزه بدون کد رهگیری اجازه ترخیص پیدا کرده‌اند.

وی در مورد کالاهای غیر اساسی، توضیح داد: در حال حاضر حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالاهای غیر اساسی یا غیر کانتینری در گمرک هستند که ۸۵ درصد از آن‌ها مواد اولیه واحدهای تولیدی یا ماشین‌آلات مرتبط با تولید هستند که باید در مدت زمانی کوتاهی ترخیص شوند. 

حتما ببینید

تقویت هوشمندسازی سامانه ها و تجهیز گمرکات به ابزارهای کنترلی پیشرفته سبب رونق هر چه بیشتر تجارت می شود

رئیس سازمان توسعه تجارت در نشست مدیران گمرک : رئیس سازمان توسعه تجارت در نشست …