واردات موز در قبال صادرات سیب از سر گرفته می‌شود

مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک، در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: موز در اولویت ۲۷ قرار گرفته بود و با توجه به اینکه اولویت ارزی آن غیر فعال بود نوعی ایستایی ایجاد شده بود. در حال حاضر ۱۰۰ کانتینر در روزهای گذشته در گمرک بازرگان داشتیم و به همین دلیل موضوع مجدداً در ستاد تنظیم بازار مطرح و مقرر شد، اگر منشأ ارز از محل صادرات سیب باشد مورد تأیید بانک عامل قرار می‌گیرد و واردات آن بلامانع است.

وی ادامه داد: کالایی که در گروه ۲۷ قرار می‌گیرد باید سه شرط داشته باشد تا ترخیص شود، شرط اول این است که ثبت سفارش معتبر در گمرک موجود باشد شرط دوم این است که حتماً کد منشأ ارز داشته باشد و شرط سوم این است که ماده ۱۱ آئین نامه قانون مقررات صادرات و واردات را دارا باشد. اگر این سه شرط همزمان باشد کالا می‌تواند از گمرک ترخیص شود.

معاون گمرک، گفت: بعضی از ثبت سفارش‌هایی که برای سال‌های گذشته بودند، تمدید شده بودند و شرایط لازم را نداشتند و این باعث دپو در گمرک بازرگان شده بود؛ بطوری که در هفته گذشته بیش از ۶۰ کامیون در گمرک متوقف شده بود. ما اعلام کردیم که شرط سوم که احراز ماده ۱۱ را ندارد اما با توجه به اینکه حقوق مکتسبه و حد منشأ ارز ایجاد شده بود، وزارت صمت موافقت کرد که ادامه مسیر ترخیص این اقلام پیگیری شود. طی مکاتباتی که انجام شد موز از اولویت ۲۷ خارج شده و واردات آن با تأیید منشأ ارز حاصل از صادرات سیب از سر گرفته می‌شود.

حتما ببینید

فصل الخطاب مدیریت در تجارت خارجی کشور باید گمرک باشد 

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و …