واکنش گمرک به بخشنامه کاهش حقوق گمرکی تجهیزات پزشکی از ۴ به یک درصد

گمرک ایران  به بخشنامه کاهش حقوق گمرکی تجهیزات پزشکی از ۴ به یک درصد که روز پنجشنبه گذشته از سوی وزارت صمت جهت اجرا به گمرک ابلاغ شده بود ، واکنش نشان داد و توضیحاتی ارائه کرد .

کد خبر:
۱۱۰۱۴۰۲۱۱۰

زمان انتشار:
۲۹ خرداد ۱۴۰۲ – ۱۴:۱۷ بعد از ظهر

۱۱ بازدید

معاون فنی گمرک ایران در این خصوص با اشاره به اینکه اخیرا گمرک ایران کاهش حقوق گمرکی تجهیزات پزشکی از ۴ به یک درصد را بر اساس بخشنامه دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت ابلاغ کرده است، گفت: کاهش حقوق گمرکی کالاها از اختیارات مجلس شورای اسلامی و کاهش یا افزایش سود بازرگانی از اختیارات هیئت دولت است. این درحالی است که با وجود حکم مندرج در قانون بودجه ۱۴۰۲ برای کاهش حقوف گمرکی کالاهای اساسی و دارو  و شیر خشک مخصوص اطفال هیچ اشارهای به کاهش حقوق گمرکی تجهیزات پزشکی نشده است.

بر این اساس وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در حین بررسی لایحه بودجه  می بایست  از بودن اقلام تجهیزات پزشکی در تبصره مربوطه اطمینان حاصل  می کرد .

فرود عسگری با اشاره به بند ب تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۲در مورد کاهش حقوق گمرکی کالاهای اساسی، گفت: طبق حکم مذکور سازمان برنامه و بودجه می بایست  فهرست  اقلام مرتبط با کالاهای اساسی و دارو را  تهیه و به تصویب هیات وزیران می رساند که این موضوع با اندکی تاخیر در ۱۷ اردیبهشت تصویب و ابلاغ گردید. این درحالی است که در فهرست ابلاغی به  گمرک هیچ اشاره‌ای به تجهیزات پزشکی برای کاهش حقوق گمرکی نشده است.

فهرست تجهیزات پزشکی با توجه به عدم ذکر آن در تبصره بند ز تبصره ۶  در لیست ۳۴۱۸ قلم کالای مشمول کاهش حقوق گمرکی به یک در صدی ابلاغی وزارت صمت نیز قرار نگرفت.

معاون فنی گمرک ایران تاکید کرد، بر اساس بند ز تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۲ ماشین‌آلات ، تجهیزات ،قطعات ، مواد اولیه ،واسطه ای  تولیدی صنعتی ، معدنی و  کشاورزی نیز شامل کاهش حقوق ورودی از ۴ به یک درصد شده اند. لیست اقلام مذکور نیز باید توسط وزارت صمت با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و سایر دستگاههای مرتبط تهیه می‌شد.

وی با اشاره به اینکه در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه رئیس سازمان غذا و دارو یک فهرست برای کاهش حقوق گمرکی تجهیزات پزشکی به گمرک ارسال کرد، گفت: بر اساس ماده ۴ قانون مقررات صادرات و واردات تمام دستور العمل های مرتبط با ورود و صدور کالا باید از طریق وزارت صمت و دفتر مقررات صادرات و واردات به گمرک ابلاغ شود.

این درحالی است که سازمان غذا و دارو می بایست با رعایت ترتیبات مقرر در تبصره ماده قانونی مذکور مراتب را به وزارت صمت اعلام و در صورت تایید توسط آن وزارتخانه و ابلاغ به گمرک عملیاتی می شد که تا کنون این امر محقق نشده است .

این مقام مسئول با اشاره به اینکه، بعد از گذشت چند ماه از آغاز سال ۱۴۰۲ شاهد عدم خروج تجهیزات پزشکی از گمرکات کشور بودیم، گفت: بر این اساس ستاد تنظیم بازار طی مصوبه ای خطاب به وزیر محترم بهداشت و سرپرست سابق محترم وزارت صمت، مقرر نمود تا فهرست تجهیزات پزشکی توسط وزارت بهداشت تهیه و پس از تایید وزارت صمت  برای کاهش حقوق گمرکی  به یک در صد به گمرک جهت اجرا  ابلاغ گردد که اجرایی نشد.

عسگری گفت: در پایان هفته گذشته با حضور مسئولان ارشد وزارت صمت، بهداشت و گمرک جلسه مشترکی برای تعیین تکلیف این موضوع برگزار شد، بر این اساس توافق شد بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار و ابلاغ وزیر صمت، اجازه کاهش حقوق گمرکی تجهیزات پزشکی مد نظر وزارت بهداشت از ۴ به یک درصد صرفا برای کالاهایی که تا تاریخ ۲۵ خرداد وارد گمرک شده‌اند، صادر شود.این موضوع با ابلاغ دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت درتاریخ ۲۵ خرداد جهت اجرا به گمرک ابلاغ و اجرایی گردید.

وی در پایان تاکید کرد: برای تعیین تکلیف نهایی عوارض گمرکی تجهیزات پزشکی در سال ۱۴۰۲ باید منتظر مصوبه و ابلاغ شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا باشیم.

لازم به ذکر است بر اساس قانون مقررات صادرات و واردات در مورد شیوه ترخیص و میزان عوارض بر اساس  بخشنامه‌هایی که در وزارت صمت تهیه می شود اقدام لازم در گمرک صورت می‌گیرد. بر این اساس گمرک صرفا به عنوان مجری به ابلاغ بخشنامه‌هایی که از سوی دستگاههای متولی مثل وزارت صمت تهیه شده اقدام می کند.

نوشته شده توسط:
akhbar

حتما ببینید

کسب رتبه اول کارنه تیر در دنیا توسط گمرک ایران

دبیر کل اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU) اعلام کرد امبرتو دپرتو …