وزارت صمت ساز و کار ترخیص خودروها را مشخص کند

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی میراشرفی جمعه شب در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت خودروهای دپو شده در گمرکات گفت: هیئت وزیران مصوبه ای را برای ترخیص خودروهای دپو شده مصوب کرد که اجرایی شدن آن منوط به ایجاد ساز و کار جدید اجرایی و بازنگری در تاریخ ورود خودروها از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

میراشرفی اضافه کرد: طبق ضوابط خودروها را پس از بالاغ تاریخ جدید و ساز و کار اجرایی، آن قسمتی از خودرها که شامل ترخیص می شوند را ترخیص خواهیم کرد.

میراشرفی در مورد آخرین وضعیت کانتینرهای متروکه در بنادر هرمزگان، عنوان کرد: خوشبختانه با جلسات و پیگیری های انجام شده با مسئولان وزارت صمت و همکاری بانک مرکزی، قسمت عمده ای از کالاهای رسوب شده مشکلات شان یا حل شده یا در حال برطرف شدن است.

وی ادامه داد: با مساعدت وزارت صنعت، معدن و تجارت قسمتی از کالاهای متروکه با توجه به شرایطی که یا ثبت سفارش شان منقضی یا با مشکلات بانکی همراه بودند، مشکلات ثبت سفارش آن ها حل و صاحب کالا بدون آنکه کالا متروکه شود، می تواند اقدام به ترخیص کند.

میراشرفی با اعلام این خبر که از هفته جاری زمان ثبت سفارش از سه ماه به شش ماه افزایش می یابد، بیان داشت: یکسری اختیارات به ادارات کل صنعت، معدن و تجارت استان ها تفویض شد که می تواند شرایط را برای واردات و صادرات تسهیل کنند و با همکاری بانک مرکزی در تلاشیم کالاهای رسوب شده را به حداقل برسانیم.

میراشرفی در خصوص نصب تراشه های هوشمند، افزود: زمینه نصب تراشه های هوشمند رهگیری موسوم به  RF ID بر روی کانتینرهای کالا فراهم شده و تا پایان امسال اجرایی می شود.

وی با بیان اینکه این تراشه با رویکرد هوشمند سازی و کنترل غیرمزاحم اجرایی می شود، خاطرنشان کرد: این تراشه اطلاعاتی مانند مانیفست، قبض انبار و پروانه گمرکی را ثبت می کند که این داده ها برای نیروی انتظامی نیز در دسترس خواهد بود که ضمن کاهش ترافیک در گلوگاهها ،سلامت فرآیند را نیز افزایش می دهد.

میراشرفی اضافه کرد: همزمان استفاده از دستگاههای ایکس ری موبایلی نیز با مشارکت بخش خصو صی در دستور کار قرار گرفته که تا ۲ماه آینده محقق خواهد شد.

رییس گمرک ایران ادامه داد: نیازمند هوشمند سازی فرایندها هستیم که در این میان، نصب تراشه‌های «آر آف آی دی» بر روی کانتینرها به تحقق این امر مهم کمک می ‌کند.

میر اشرفی عنوان کرد: امید است تا قبل از پایان سال، تمام گمرکاتی که به ‌صورت کانتینری، کالا را تخلیه و ترخیص می‌ کنند تراشه « آر آف آی دی» را بر روی کانتینرها نصب کنیم تا علاوه بر اطلاعات قبض انبار و پروانه گمرکی، در بین راه نیز همکاران نیروی انتظامی بتوانند اطلاعات کانتینرها را از روی این تراشه‌ها بردارند.

وی اضافه کرد: درخصوص ایکس ری نیز نظر گمرک این است با توجه به اعتبارات زیاد موردنیاز برای تجهیز گمرکات، قانون برنامه ششم اجازه داده تا از توان بخش خصوصی استفاده کنیم که مقرر شده با مشارکت بخش خصوصی، ایکس‌ ری موبایلی را بر در اکثر گمرکاتی که کالاهای کانتینری وجود دارد نصب کنیم و بطورعملی قسمتی از این کنترل‌ها انجام دهیم.

این مقام مسئول ادامه داد: امید است بتوانیم اطلاعات اسکن شده را به سایر سازمان‌های کنترل‌ کننده ارسال کنیم این امر نقش بسزایی در کاهش ترافیک در گلوگاه‌ها دارد و همچنین هزینه کنترل و زمان لارم را به شدت کاهش می ‌دهد.

رییس گمرک ایران و معاون وزیر اقتصاد و دارایی اظهارامیدواری کرد با این اقدام، گام موثری در کاهش قاچاق کالا و مبارزه و پیشگیری از قاچاق برداریم.

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …