پرداخت طلب کشاورزان تا پایان مهر/ کمبودی در کالاهای اساسی نداریم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، یزدان سیف در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت: در حوزه تأمین غذا و محصولات کشاورزی، دولت تنظیم بازار را در واردات و تولید پیگیری می کند.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه امسال ۱۱ و نیم میلیون تن گندم تولید شد و دولت ۹ و نیم میلیون تن از این مقدار را خریداری کرد، گفت: با اینکه بارندگی ها کاهش داشت اما میزان تولید گندم در مقایسه با سال گذشته ۸ درصد افزایش داشت.

سیف افزود: ذخایر گندم کشور پاسخگوی مصرف یک سال است.

وی گفت: تاکنون ۸۳ درصد معادل ۱۰۵ هزار میلیارد ریال از مجموع طلب ۱۲۶ هزار میلیارد ریالی گندمکاران پرداخت شده است و بقیه آن تا پایان مهر به کشاورزان پرداخت می شود.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره نرخ خرید تضمینی گندم در سال آینده نیز افزود: درباره این نرخ اختلافی میان اعضای اقتصاد است که با حل آن نرخ خرید تضمینی گندم اعلام می شود.

وی گفت: در سال گذشته ۲۰۰ هزار تن تولید دانه های روغنی کشور بود که امسال پیش بینی می کنیم به بیش از ۴۰۰ هزار تن افزایش یابد.

سیف افزود: در ۶ ماهه نخست سال گذشته ۹۰۰ هزار تن دانه روغنی در کارخانجات روغن کشی شد اما در مدت مشابه امسال ۱ و نیم میلیون تن دانه روغنی، روغن کشی شده که ۴۰ درصد افزایش یافته است.

وی گفت: ۵۳۱ هزار تن انواع روغن خام وارد کشور شده که در مقایسه با سال گذشته این میزان کمتر است.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن میزان تولید برنج کشور است و تاکنون ۹۴۵ هزار تن واردات این محصول انجام شده است.

وی گفت: با توجه به اینکه سال گذشته مازاد بر نیاز کشور برنج وارد شد امسال برای حمایت از کشاورزان، واردات برنج مدیریت بیشتری شده است.

سیف افزود: دولت تنظیم بازار بخش کشاورزی را در تقویت تولید داخلی می داند.

وی با بیان اینکه واردات ذرت دامی ۲۰ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است، گفت: در گذشته ۲ و نیم میلیون تن شکر وارد کشور می شد اما سال گذشته ۲ میلیون و ۳۰ هزار تن شکر، ۹۰۰ هزار تن تفاله خشک و تر برای خوراک دام و ۶۳۲ هزار تن ملاس در کشور تولید شد.

سیف افزود: با توجه به اینکه کشور در شرایط خشکسالی بوده و میزان بارندگی از میانگین ۲۳۰ میلی متر به ۱۶۷ میلی متر کاهش یافته است دام هایی که علوفه آنها از مراتع تأمین می شود با مشکل روبرو شده اند.

وی گفت: وزارت جهاد کشاورزی بسته جامعی را برای حمایت از تولید دام سبک از جمله تأمین علوفه و آب برای عشایر برای پایداری تولید تهیه کرده است اما برای به نتیجه رسیدن به زمان نیاز دارد.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: کسری تراز تجاری کشور در حوزه غذا از منفی ۸ میلیارد دلار به منفی ۳ میلیارد دلار رسیده و بخش کشاورزی ۸۰ میلیارد دلار در سال تولید می کند.

کمبودی در کالاهای اساسی نداریم

محمدرضا کلامی مدیر برنامه ریزی و تنظیم بازار وزارت صنعت نیز در این برنامه گفت: در کالاهای اساسی هیچ کمبودی وجود ندارد و دولت بیش از سال گذشته این کالاها را وارد کرده است.

وی درباره لاستیک خودرو افزود: ۱۴۰ هزار حلقه لاستیک در گمرکات است که به زودی ترخیص می شود و کارخانجات تولید لاستیک با تمام توان در حال تولید این محصول هستند.

کلامی گفت: برای تولید پوشک و دستمال کاغذی نیاز به واردات خمیر کاغذ است که این کالا نیز در ۵ ماهه نخست امسال ۹۹ هزار تن وارد شده در حالی که سال گذشته میزان واردات آن ۹۲ هزار تن بود.

وی افزود: هیچ مشکلی در تولید این محصولات در کشور وجود ندارد اما مصرف کنندگان نباید دستاویز لازم را برای دولت هایی که خواستار برهم زدن بازار ایران هستند بدهند.

کلامی گفت: جنگ اقتصادی، فضای آرامش روانی کشور را به هم زده در حالی که میزان تولید و عرضه بیش از گذشته است.

وی افزود: کارخانجات تولید پوشک و دستمال کاغذی، ۲۰ درصد ظرفیت تولید خود را برای از بین رفتن تقاضای کاذب در کشور افزایش می دهند.

کلامی گفت: البته زمانی که ارزش پول کاهش می یابد و این کاهش بسیار است انگیزه برای صادرات محصولات چند برابر می شود.

دولت در کنترل بازار ضعف دارد

علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت: سیاست های کلی دولت در ماه های اخیر برای تنظیم بازار، حفظ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تا سال آینده برای تأمین کالاهای اساسی و اختصاص چند میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی، روند منظمی برای تأمین این کالاهاست.

وی افزود: نه تنها کاهشی در تأمین کالاهای اساسی ایجاد نشده بلکه با توجه به شرایط ماه های آینده ذخیره سازی خوبی نسبت به گذشته انجام شده است.

کریمی با بیان اینکه کمبود واقعی و جدی برای کالاهای اساسی نداریم، گفت: تورم افسار گسیخته، اتفاقات بازار ارز و القای بی ثباتی در اقتصاد کشور موجب نگرانی مردم شده است.

وی افزود: برای برون رفت از این وضع، دولت برنامه جامع خود را برای تأمین کالاهای اساسی اعلام و اعتماد عمومی را در این زمینه تقویت کند.

کریمی گفت: تأخیر در اعلام سیاست های کلان و اجرای آنها دغدغه های مردم را تشدید می کند.

وی افزود: راه اندازی سامانه های جامع از جمله سامانه تجارت، انبارها، شناسایی کالاهای قاچاق و رهگیری کالاها اگر به موقع انجام می شد کاهش دغدغه های اقتصادی مردم را در پی داشت.

کریمی گفت: دولت در کنترل بازار ضعف دارد.

خروج غیررسمی دام، موجب گرانی گوشت قرمز شده است

حمید ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام نیز در این برنامه گفت: واردات جو ۳۴ درصد، ذرت ۳۰ درصد و دانه های روغنی ۲۳ درصد در مقایسه با ۶ ماهه نخست سال گذشته افزایش یافته است.

وی افزود: با توجه به کاهش قیمت گوشت مرغ، خرید این محصول را برای جلوگیری از زیان مرغداران در برخی استان ها آغاز کرده ایم.

ورناصری گفت: برای کنترل نرخ گوشت قرمز ۱۸ هزار تن گوشت گوسفندی تازه از کشورهای آسیای میانه، استرالیا و تعداد دیگری از کشورها وارد کرده ایم.

وی افزود: خروج بخشی از دام کشور از مبادی غیر رسمی موجب افزایش قیمت گوشت قرمز شده است.

ترخیص ۱۶ میلیون تن کالا از گمرکات

فرود عسکری رئیس کل گمرک ایران نیز در این برنامه گفت: در ۶ ماهه نخست امسال ۱۶ میلیون و ۲۲۰ هزار تن کالا از گمرکات کشور به ارزش ۲۲ میلیارد و ۳۸۲ میلیون دلار ترخیص شده است.

وی افزود: البته از نظر وزن به دلیل ممنوع شدن واردات خودرو ۹ درصد در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته ایم.

عسکری گفت: ذرت دامی به ۴ میلیون و ۱۵۶ هزار تن، دانه های روغنی یک میلیون و ۵۷۴ هزار تن، دارو و محصولات دارویی ۵ هزار و ۳۲۰ تن، گوشت قرمز ۷۲ هزار تن و کره ۲۰ هزار تن امسال وارد کشور شده که به ترتیب ۱۷ درصد، ۲۶ درصد، ۱۳ درصد، ۱۷ درصد و ۶۸ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: ۱۸ هزار و ۸۰۰ تن گوشت قرمز سبک وارد کشور شده است که رشد ۲۳۵ درصدی دارد.

عسکری با بیان اینکه ۳ هزار و ۶۳۷ قلم کالا مشمول معافیت از مابه التفاوت شده اند، گفت: پیش از این حدود ۴ هزار و ۷۰۰ کامیون روزانه از گمرکات جنس یا کالا ترخیص می شد اما با ابلاغ معافیت ها این میزان به ۶ هزار کامیون افزایش یافته است و جریان ترخیص کالا روند عادی دارد.

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …