پیش‌بینی فائو از تجارت محصولات لبنی تا سال ۲۰۳۰

واحد پژوهش روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران :تقریبا ۷ درصد از تولید شیر جهان در سطح بین‌المللی مبادله می‌شود؛ علت این امر در درجه اول فسادپذیری شیر است. استثناهای قابل توجه عبارتند از مقادیر کم محصولات لبنی تخمیری که بین کشورهای تولیدکننده لبنیات همسایه (مانند کانادا و ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سوئیس) و واردات شیر ​​مایع توسط چین مبادله می‌شود.

p26 copy

واردات شیر در چین به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و عمدتا توسط اتحادیه اروپا و نیوزیلند تامین می‌شود. واردات خالص محصولات لبنی تازه در چین در دوره پایه حدود ۹/ ۰میلیون تن بوده است و پیش‌بینی می‌شود این میزان ۵/ ۱درصد افزایش یابد. از آنجا که WMP و SMP اغلب به عنوان ذخایر استراتژیک کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ سهم تجارت این محصولات بیش از ۵۰درصد تولیدات جهانی است.

اتحادیه اروپا، نیوزیلند و ایالات متحده آمریکا سه صادرکننده عمده محصولات لبنی هستند. همچنین پیش‌بینی شده است که در سال ۲۰۳۰  این سه کشور به طور مشترک، ۶۲، ۷۰، ۷۶ و ۸۳ درصد صادرات پنیر، WMP، کره و SMP داشته باشند. استرالیا، به عنوان یکی از مهم‌ترین صادرکنندگان، سهم بازار خود را از دست داده است اما همچنان در صادرات پنیر و SMP سهم بالایی دارد. آرژانتین یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان WMP است و تا سال ۲۰۳۰، ۵درصد از صادرات جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

در حال حاضر روسیه یکی از مهم‌ترین مقاصد صادراتی بلاروس شناخته می‌شود. اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا و نیوزیلند همچنان صادرکنندگان اصلی پنیر در جهان به شمار می‌روند. در حال حاضر سهم اتحادیه اروپا در صادرات پنیر در جهان حدود ۴۶ درصد است. همچنین پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۳۰ کشورهای انگلستان، روسیه، ژاپن، اتحادیه اروپا و عربستان سعودی پنج واردکننده برتر پنیر باشند.

نیوزیلند همچنان منبع اصلی کره و WMP در بازارهای بین‌المللی است و انتظار می‌رود سهم این کشور در بازار تا سال ۲۰۳۰  به ترتیب حدود ۴۰درصد و ۵۳درصد شود و تجارت بین نیوزیلند و چین (واردکننده اصلیWMP ) نسبت به گذشته پویایی کمتری داشته باشد. رشد مورد انتظار تولید شیر در چین، میزان واردات WMP را محدود می‌کند.

مقصد اغلب محصولات لبنی، کشورهای خاورمیانه، شمال آفریقا، کشورهای توسعه‌یافته، آسیای جنوب شرقی و چین است. چین همچنان واردکننده عمده لبنیات در جهان به ویژه WMP خواهد بود. از آنجا که بیشترین حجم واردات لبنیات این کشور، از اقیانوسیه است؛ اما در سال‌های اخیر صادرات کره و   SMP   از اتحادیه اروپا به چین افزایش داشته است.

در حالی که ایالات متحده و اقیانوسیه تامین‌کننده اصلی پودرهای شیر به جنوب شرق آسیا هستند، انتظار می‌رود از اتحادیه اروپا به خاورمیانه و شمال آفریقا واردات انجام شود. کشورهای توسعه‌یافته در سال‌های ۲۰۲۰-۲۰۱۸حدود ۵۵درصد و ۴۲درصد به ترتیب پنیر و کره وارد کردند و این مقدار تا سال ۲۰۳۰ اندکی کاهش خواهد داشت.

حتما ببینید

افزایش ۱۲.۵ درصدی حمل و نقل جاده ای

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد حمداللهی با اشاره …

دیدگاهتان را بنویسید