چالش‌های طرح یکپارچه‌سازی داده‌ها و اطلاعات ملی

نشست کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران برگزار شد؛ در ابتدای این نشست محمدرضا طلایی از اخبار و اطلاعات روز حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت.

طلایی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران توضیحاتی درباره پیشینه فعالیت کمیسیون فناوری اطلاعات در اتاق ایران ارائه داد: از ابتدای دهه ۸۰ کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات متشکل از ۱۲ تشکل تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت خود را آغاز کرد. در دوره حاضر شاهد حضور تشکل‌های حوزه فناوری اطلاعات و نمایندگانی از بدنه دولت و مجلس شورای اسلامی به‌منظور پیگیری اهداف موردنظر در حوزه فناوری اطلاعات هستیم.

او گفت: کمیسیون فاوا سعی دارد از طریق ارائه مشورت و راهکارهایی در این حوزه، زمینه توسعه کسب‌وکارها را برای فعالان بخش خصوصی تسهیل کند. درواقع شیوع ویروس کرونا اهمیت حوزه فناوری اطلاعات را در تاب‌آوری اقتصادی و ادامه روند فعالیت‌های اقتصادی در شرایط محدودیت‌های کرونایی را بیش از گذشته نشان داد. در این راستا کمیسیون تلاش کرد راهکارهایی را برای رونق فعالیت‌های اقتصادی در این شرایط ارائه دهد.

در ادامه درباره طرح یکپارچه‌سازی داده‌ها و اطلاعات ملی، مطالعاتی توسط کارشناسان کمیسیون فاوا انجام گرفت و احسان بنی‌هاشم، نماینده کمیسیون فاوا در جلسات بررسی طرح یکپارچه‌سازی داده‌ها و اطلاعات ملی در مجلس گزارش خود را ارائه داد.

بنی‌هاشم گفت: در دو جلسه اخیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، کلیات نظرات بخش خصوصی درباره این قانون مطرح شد. محورهای اصلی این طرح قانونی شامل ۵ بخش تعیین جایگاه، حدود اختیارات، قوانین قدیمی، مالکیت عمومی و جرم انگاری است. این قانون درواقع شروعی برای آزادسازی جریان اطلاعات و داده‌هاست. در این قانون جایگاه جدیدی برای شورای عالی فضای مجازی تعریف‌شده و شکل‌گیری کمیسیون داده‌ها و اطلاعات ملی (دوام) پیشنهادشده است. حدود اختیارات این کمیسیون شامل مواردی است که در حوزه تصمیم‌گیری و یکپارچه‌سازی اطلاعات و داده‌ها است.

او ادامه داد: چالش‌های این طرح شامل حاکمیت یا مالکیت بر روی‌داده‌ها است. در سایر کشورها بر روی حاکمیت و چگونگی پردازش داده‌ها تمرکز می‌کنند. اصولاً نگاه حاکمیت بر نگاه مالکیت اولویت دارد. چالش دوم صیانت و استفاده از اطلاعات و داده‌ها توسط بخش خصوصی است. درواقع این قانون برای استفاده بخش خصوصی از داده‌های دولتی بسیار مفید است و باید این روند تعریف شود.

بنی‌هاشم تصریح کرد: چالش بعدی مربوط به تعدد داده‌ها و رفع پیچیدگی است. هرچقدر حاکمیت داده دقیق‌تر باشد، تعدد داده‌ها کمتر می‌شود. چالش دیگر آن است که هرکدام از ذینفعان، داده‌های خود را خاص و امنیتی می‌دانستند. قدرت نماینده‌های این ذینفعان در مقابل نمایندگان بخش خصوصی می‌تواند چالشی را به همراه داشته باشد.

بعدازآن رضا تقی پور، نماینده مجلس شورای اسلامی درباره روند رسیدگی به این طرح در مجلس توضیحاتی را ارائه داد: این طرح هفته گذشته در کمیسیون صنایع و معادن مجلس جمع‌بندی شده و برای طی مراحل بعدی به هیات رئیسه مجلس ارسال شد. مرحله بعد در صحن تصمیم‌گیری می‌شود که به چه شکل ادامه یابد. این طرح ممکن است تا یک سال در نوبت باشد. لذا نمایندگان بخش خصوصی و به‌خصوص اتاق ایران می‌توانند برای در اولویت قرار گرفتن این طرح با نمایندگان مجلس رایزنی کنند. حداقل ۵۰ درصد از نمایندگان می‌توانند درخواست کنند این قانون یک سال به‌صورت آزمایشی پیاده شود و سپس مجلس در این خصوص تصمیم‌گیری کند.

تقی پور گفت: می‌توان گفت این طرح این اولین گام برای حکمرانی داده است و موضوع بسیار مهم و اولویت‌داری است. لذا اگر در این حوزه قانون نداشته باشیم هرج‌ومرج و تضاد منافع مشکل را لاینحل باقی می‌گذارد.

همچنین او به اهمیت بحث امنیت در فضای تبادل داده‌ها اشاره‌کرده و پیشنهاد کرد: در حکمرانی داده‌ها نیاز به یکسری قوانینی داریم که مکمل همدیگر باشند و اتاق ایران می‌تواند در این حوزه پیشنهاد‌هایی را به مجلس ارائه دهد.

در ادامه رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات درباره طرح یکپارچه‌سازی داده‌ها و اطلاعات ملی، توضیحاتی ارائه داد: در این طرح مالکیت عمومی منظور دولتی سازی داده‌ها نیست بلکه به این معناست که کسب‌وکارها و مردم بتوانند از آن منتفع شوند. همچنین این طرح ارتباطی به داده‌های خصوصی ندارد.

بعدازآن بنی‌هاشم درباره ماده‌های این طرح قانونی مطالبی بیان کرد و در انتها پیشنهاد‌هایی را به کمیسیون فاوا اتاق ارائه داد:

-تلاش برای ورود و اثرگذاری حداکثری در این طرح قانونی

-لابی حداکثری با نمایندگان مجلس و شورای نگهبان

-حضور حداکثری به‌عنوان بخش خصوصی در کمیسیون دوام

-اتاق می‌تواند درگاه و واسط تبادلات اطلاعات بین بدنه دولت و بخش خصوصی باشد.

همچنین باقری اصل پیشنهاد‌هایی را برای همکاری بیشتر با کمیسیون فاوا مطرح کرد:

۱-ابراز تمایل به حضور نماینده کمیسیون فاوا در جلسات کارگروه تعامل‌پذیری

۲-ارائه طرح اصلاحی از سوی جناب آقای مهندس شافعی، ریاست اتاق ایران به‌منظور حضور دو نماینده دارای حق رأی در کمیسیون دوام داشته باشد که نماینده

۳-ارائه نظرات و پیشنهاد‌های اتاق درباره طرح حریم خصوصی که متعاقباً به کمیسیون فاوا ارسال خواهد شد.

۴-حضور مؤثر اتاق و رایزنی با نمایندگان مجلس درباره طرح یکپارچه‌سازی داده‌ها و اطلاعات ملی و ارائه پیشنهاد‌های به مجلس

در ادامه تقی پور اشاره کرد: این طرح باید هر چه زودتر به‌صورت دوفوریتی در صحن مجلس بیاید و نیازمند پیگیری و اقدامات جدی است. همچنین طرح دیگری با عنوان الزام به انتشار داده‌ها و اطلاعات عمومی، همزمان با این طرح ثبت کردیم که در مسیر روند امور اداری مجلس است.

سپس اعضای کمیسیون سؤالاتی را درباره امنیت اطلاعات مطرح کردند. اخیراً سازمان‌ها سامانه‌هایی را ایجاد کرده و شرکت‌ها را ملزم به بارگذاری اطلاعات می‌کنند. در صورت آسیب دیدن شرکت‌ها از انتشار این اطلاعات چه کسی پاسخگوی آن‌ها خواهد بود؟ همچنین از سوی سرکار خانم سینا پیشنهاد شد درباره امنیت اطلاعات در فضای مجازی جلسه مجزایی در کمیسیون فاوا برگزار شود.

در قانون تجارت الکترونیک اسرار تجاری انتشار و در دسترس و مداخله در آن را جرم انکاری کرده است. می‌توان قانون امنیت اطلاعات را طراحی و ارائه نمود.

بعدازآن احمدیان، کارشناس کمیسیون فاوا درباره طره یکپارچه‌سازی توضیحاتی ارائه داد: این آئین‌نامه خوبی است اما ما در مسیر حاکمیت داده‌ها نیاز به شاخص‌هایی داریم که شورای عالی فضای مجازی توانایی احصاء این شاخص‌ها را ندارد. همچنین اگر کمیسیون دوام فقط بخواهد مقرره گذاری نماید، پروسه انجام کارها طولانی می‌شود و لذا این کمیسیون باید تقویت شود. نکته دیگر اینکه برای این قوانین باید مسیر اجرا و نظارت بهتری بگذاریم. هدف نهایی این قانون این است که اطلاعات و داده‌ها به کسب‌وکارها نرسد، در غیر این صورت نام این طرح را باید مدیریت داده‌های دولتی گذاشت.

در پایان نشست کمیسیون مقرر شد در جلسه‌ای طرح صیانت، با حضور باقری اصل و تعدادی از اعضاء کمیسیون موردبحث و بررسی قرار گیرد. همچنین مقرر شد در جلسه یکشنبه هفته آینده سایر دستور جلسه‌های کمیسیون موردبحث و بررسی قرار گیرد.

حتما ببینید

دولت از مشوق‌های مالیاتی برای بهبود فضای کسب‌وکار حمایت کند

رئیس اتاق اهواز با اشاره به موضوع معافیت مالیات ارزش‌افزوده شرکت حمل‌ونقل کالا، گفت: مشوق‌های …