کالای اساسی رسوبی نداریم/ وجود ۴ میلیون تن کالای اساسی در لنگرگاه/ شرط فروش خودروی وارداتی در بورس لغو نشده‌ است

معاون گمرک ایران

معاون گمرک ایران اظهار داشت: باید توجه داشت که حجم و میزان ورودی کالاهای اساسی به کشور بالا است و چیزی حدود ۴ میلیون تن کالاهای اساسی در لنگرگاه باقی مانده‌ و در صف ورود به اسکله و بنادر هستند.

کد خبر:
۱۱۰۱۴۰۱۶۳۴

زمان انتشار:
۷ اسفند ۱۴۰۱ – ۱۱:۲۹ قبل از ظهر

۱۰ بازدید

به گزار پایگاه خبری اخبار گمرکی _اقتصادی فرود عسگری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره آخرین وضعیت ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات کشور و انتشار اخباری مبنی بر رسوب کالاهای اساسی در بنادر به دلیل مشکلات اسنادی و عرضه ارز اظهار داشت: براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی کالاهای اساسی بدون کد رهگیری بانک ترخیص می‌شوند و این مصوبه شورای عالی امنیت ملی تا آبان سال ۱۴۰۲ مهلت دارد و معتبر است.

وی افزود: طبق قانون مبارزه با قاچاق تمام کالاها برای ترخیص از گمرک باید کد رهگیری داشته باشند اما از آنجایی که دریافت کد رهگیری زمانبر و کالاهای اساسی سریع‌الفساد است، از شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای گرفته‌ایم که بر مبنای آن برای افزایش سرعت ترخیص کالاها، ۹۰ کالاهای اساسی متعلق به بخش غیر دولتی بدون کد رهگیری بانک ترخیص می‌شوند و تنها ۱۰ درصد از آن محموله در گمرک باقی می‌ماند تا پس از دریافت کد رهگیری ترخیص شوند. همچنین ۱۰۰ درصد کالاهای اساسی متعلق به بخش دولتی بدون طی فرایند دریافت کد رهگیری ترخیص می‌شوند البته پس از ترخیص کد رهگیری دریافت خواهد شد.
معاون گمرک ایران با بیان اینکه هیچ مشکلی در تامین ارز کالاهای اساسی وجود ندارد، گفت: باید توجه داشت که حجم و میزان ورودی کالاهای اساسی به کشور بالا است و چیزی حدود ۴ میلیون تن کالاهای اساسی در لنگرگاه باقی مانده‌ و در صف ورود به اسکله و بنادر هستند.
عسگری با تاکید بر اینکه با چیزی تحت عنوان رسوب کالای اساسی در انبارها مواجه نیستیم، ادامه داد: هر چند کالاهای اساسی در انبارها موجود هستند اما این موجودی روتین است و چیزی حدود ۸۰۰ تا ۲هزار و ۲۰۰ دستگاه کامیون در بندر امام در روز ترخیص و تخلیه کالا به طور مستمر انجام می‌شود و فرایند ترخیص و تخلیه کالاهای اساسی در بنادر و گمرکات کشور رویه جاری را دارند و با تاخیر در ترخیص مواجه نیستیم.
وی درباره آخرین وضعیت خودروهای وارداتی و گفته‌ها درباره حذف شرط عرضه آنها در بورس اظهار داشت: طبق آخرین مصوبه دولت درباره خودروهای وارداتی، یک بند از این مصوبه شرط عرضه این خودروها در بورس است و این موضوع به قوت خود باقی است و موضوع جدیدی به گمرک اعلام نشده و بنابراین براساس مصوبه ساماندهی قانون واردات خودرو عمل می‌کنیم و این بند و شرط لغو و حذف نشده‌ است و همچنان پس از اینکه خودروها ترخیص شدند این خودروهای وارداتی در بورس کشف قیمت و عرضه خواهند شد. تفاوت قیمت فروش باید از طریق بورس یه حساب گمرک واریز شود و در آن زمان پروانه قطعی ترخیص صادر خواهد شد. ‌

نوشته شده توسط:
akhbar

حتما ببینید

آغاز ثبت‌نام جانبازان برای خودروهای وارداتی

از امروز (چهارشنبه ۴ بهمن ماه)، ثبت‌نام خودروهای وارداتی برای جانبازان مشمول آغاز خواهد شد …