کسب رتبه اول کارنه تیر در دنیا توسط گمرک ایران

دبیر کل اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU) اعلام کرد

امبرتو دپرتو دبیر کل اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای بعدازظهر امروز در نشست با محمد رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران از کسب رتبه اول گمرک در استفاده از دفترچه کارنه تیر خبر داد.

کد خبر:
۱۱۰۱۴۰۲۲۶۷

زمان انتشار:
۲۷ آذر ۱۴۰۲ – ۲۲:۵۴ بعد از ظهر

۱۳۱ بازدید

به گزارش پایگاه خبری اخبارگمرکی_اقتصادی به نقل از درگاه اطلاع رسانی گمرک ایران، دبیر کل اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای با اشاره به اینکه رتبه نخست کارنه تیر در دنیا در میان کشور های عضو کنوانسیون کارنه تیر به گمرک ایران اختصاص یافت، افزود: در سال جاری میلادی میزان استفاده دفترچه کارنه تیر در تجارت بین الملل از مسیر ایران با حدود ۱۰ درصد افزایش به رقم ۱۳۰ هزار دفترچه رسیده است.

این گزارش می افزاید: تسهیلات ارائه شده گمرک ایران در حوزه تسهیل ترانزیتی، فعال تر شدن کریدورهای ترانزیتی از جمله شمال _ جنوب، کریدور ترانزیتی ITI در ۲ حوزه ریلی و جاده ای از مبداء پاکستان و کریدور ترانزیتی از مبداء قزاقستان بین گمرک ایران و دیگر کشورها از عمده ترین دلایل رشد ترانزیت از مسیر ایران و کسب رتبه برتر در استفاده از کارنه تیر بوده است.

همچنین گمرک ایران برنامه اجرای تیر الکترونیک eTIR را با همکاری IRU و UNECE را دارد که منجر به تسهیلات بیشتر و توسعه ترانزیت و تجارت می گردد.

شایان ذکر است؛ کارنه تیر (TIR carnet) سندی است گمرکی که برای ترانزیت بین المللی کالا در چارچوب کنوانسیون تیر(TIR) در کشور مبدا صادر می شود و به موجب آن، کالا در وسیله نقلیه جاده ای به طور پلمپ شده از خاک کشورهای بین راه عبور می کند و تا مقصد نیازی به انجام تشریفات گمرکی مربوط به ترانزیت در مرزهای ورودی و خروجی این کشورها طبق قوانین داخلی آنها نخواهد بود.

نوشته شده توسط:
akhbar

حتما ببینید

تقویت هوشمندسازی سامانه ها و تجهیز گمرکات به ابزارهای کنترلی پیشرفته سبب رونق هر چه بیشتر تجارت می شود

رئیس سازمان توسعه تجارت در نشست مدیران گمرک : رئیس سازمان توسعه تجارت در نشست …