کشور در تولید مرغ منجمد با کیفیت موفق عمل نکرده است

امیر یوسفی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: گلستان سهم بزرگی را در تولید مرغ کشور داشته ولی متأسفانه مرغداران گلستان به دلیل تولید مازادی که در این فصل اتفاق می‌افتد و عوامل دیگر نظیر کاهش قدرت خرید مردم، در مقطعی با مشکلاتی روبرو می‌شوند.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران افزود: در جلسه‌ای که در دفتر وزارت کشور برگزار شد، این مسئله را مطرح کردیم که باید به سمت و سویی برویم که بتوانیم مازاد مرغ تولیدی استان را به کشورهای همسایه به خصوص به کشورهای عمان و عراق صادر کنیم.

یوسفی ادامه داد: اگر ما بخواهیم صادرات مرغ به کشورهای همسایه داشته باشیم باید به فکر برگشت ارز هم باشیم.

وی بیان کرد: اگر مرکز پشتیبانی، مرغ را خریداری و دپو کند و بعد از نزدیک شدن به انتهای تاریخ مصرف تازه به فکر توزیع مرغ بیفتد، دچار مشکل خواهیم شد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی گرگان بیان کرد: مردم ما بیشتر تمایل به مصرف مرغ گرم دارند و ما نتوانستیم ذائقه مردم را به سمت مصرف مرغ منجمد ببریم و این به معنی آن است که نتوانستیم مرغ منجمد با کیفیت در اختیار مردم قرار دهیم.

یوسفی افزود: در همه جای دنیا مرغ منجمد خریداری می شود و در کشور ما مشتریان چندین مرغ گرم خریداری و در فریزرهای شخصی منجمد و به مرور استفاده می‌کنند ولی اگر مرغ‌های منجمد بازار کیفیت بالایی داشته باشد مشتریان از خرید مرغ منجمد استقبال خواهند کرد.

وی گفت: اگر به امید مرکز پشتیبانی باشیم که کار خرید مرغ را در زمان تولید مازاد بر عهده بگیرد مشکل حل نخواهد شد و باید صادرات مرغ با ارزی که توجیه اقتصادی داشته باشد انجام شود، زیرا در غیر این صورت صادرکننده، متضرر شده و صادرات را ادامه نخواهند داد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: استان گلستان در کشاورزی ظرفیت خوبی دارد ولی اگر بخواهیم از این ظرفیت بزرگ به درستی بهره مند شویم باید از خام فروشی محصولات کشاورزی پرهیز کرده و محصولات فرآوری شده را به بازارهای دنیا عرضه کنیم.

یوسفی ادامه داد: صادرکنندگان محصولات کشاورزی باید از برگشت ارز معاف شوند، اگر این مشکل برطرف شود، تولید محصولات برای کشاورزان ما صرفه اقتصادی بهتری خواهد داشت.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …