کمیته بهبود فضای کسب و کار در اردبیل فعال می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، سید حامد عاملی عصر پنجشنبه در جلسه شورای گفت‌و گوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی اردبیل اظهار کرد: زمین واگذار شده در منطقه ویژه اقتصادی نمین رایگان خواهد بود چرا که این اراضی منابع ملی است و شرکت شاهد قرار است از بابت هزینه زیرساخت مبالغی را از سرمایه‌گذاران دریافت کند.

وی تصریح کرد: مقرر است تا شرکت سرمایه‌گذار در این بخش هزینه زیرساخت‌ها را برآورد کرده و به صورت دقیق اعلام کند تا ما بتوانیم بر اساس آن قیمت واقعی را در این حوزه تعیین کنیم.

استاندار اردبیل گفت: قرار است در منطقه ویژه اقتصادی زیرساخت‌های مهم نظیر برق، آب، گاز، فاضلاب و ارتباطات فراهم آمده و سرمایه‌گذاران بتوانند از قبل سرمایه‌گذاری خود منافعی را به دست آورند.

عاملی در مورد بهبود فضای کسب و کار و جایگاه پایین استان در این بخش افزود: مقرر شد با همکاری اتاق بازرگانی کمیته‌ای در این زمینه تشکیل و به صورت مستمر این موضوع را رصد کند تا قوانین مخل تولید و کسب و کار به سرعت رفع و بر اساس شاخص‌های ملی و استانی راهکارهای مناسب در این زمینه در نظر گرفته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ما باید رفع موانع ملی را با همکاری نمایندگان استان در مجلس پیگیری کنیم ولی برای موانع استانی و ارائه راهکار و راه چاره در این زمینه تدابیر مسئولان و مدیران امر بسیار ضروری است.

عاملی اضافه کرد: با توجه به شرایط حساس کشور و افزایش تحریم استکبار جهانی ضروری است تا همچنان تولید و بخش سرمایه‌گذاری مورد توجه قرار گرفته و بسترهای حمایت همه‌جانبه در نظام اقتصادی کشورمان فراهم آید.

وی بیان کرد: اینکه برخی از شرکت‌های خدماتی نظیر برق و گاز در این اوضاع بخواهند هزینه انشعابات و تعرفه مصرف گاز و برق را افزایش دهند، منطقی به نظر نمی‌رسد و باید در بودجه سال آینده اصلاحی در فرآیندها انجام شده تا واحدهای تولیدی مستقر در مناطق محروم بتوانند از گاز و برق پایدار با قیمت مناسب استفاده کنند.

عاملی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: افزایش چندین برابری تعرفه گاز و برق برای واحدهای تولیدی قطعاً نگرانی سرمایه‌گذاران و شرایط شکننده تولید را به همراه خواهد داشت در حالی که انتظار می‌رود تثبیت روند سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف اتفاق بیفتد.

وی تصریح کرد: ریشه بخش عظیمی از مشکلات اقتصادی و تولیدی ما مرتبط با قوانین سختگیرانه و مخل تولید است که شایسته است در برابر همه کارشکنی‌های استکبار جهانی ما در داخل به نحوی عمل کنیم تا تولید و سرمایه‌گذاری صدمه‌ای نبیند.

رئیس شورای اداری استان اردبیل تاکید کرد: ما نمی‌توانیم تمام بخشنامه‌ها و آئین‌نامه‌ها را به اسم قانون در عرصه تولید و حمایت از سرمایه‌گذاری مانع و سدی در برابر فعالان این بخش قرار دهیم بلکه بهتر است تفسیرمان از قوانین تفسیر راهگشا و تسهیل‌گر باشد.

عاملی گفت: نگاه تنگ‌نظرانه و وجود قوانین مخل و مزاحم تولید هیچ وقت در مسیر حمایت از سرمایه‌گذاری و تولید راهگشا نخواهد بود و ما وظیفه داریم تفسیر قوانین را به نفع تولید و سرمایه‌گذاران انجام دهیم.

وی افزود: قدرت مطلق امروز در دست دولت است و دولت از ابزارهای قانونی استفاده خواهد کرد تا مشکلات و نارسایی‌ها برطرف شده و تسهیل‌گری در این حوزه رقم بخورد.

عاملی کشف حقیقت را در اجرای عدالت بسیار مؤثر دانست و خاطر نشان کرد: ما باید مشکلات و گرفتاری‌های بخش خصوصی را به معنای حقیقی احصا کرده تا بر اساس عدالت و قوانین به نحوی عمل کنیم تا ظلمی در حق هیچکس انجام نشود.

استاندار اردبیل ضرورت تکمیل تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی شماره ۲ را با پیشرفت مطلوب یادآور شد و اضافه کرد: ۱۰ میلیارد تومان در سال‌های گذشته و از محل سفر رئیس جمهور منابعی برای این پروژه اختصاص یافته تا بعد از تکمیل برای اجرا در اختیار شرکت خدماتی شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل قرار گیرد تا واحدهای تولیدی بیش از این از بابت خروجی پساب مشکلی نداشته باشند.

حتما ببینید

گلستان به لژیونرهای بازرگانی در بازارهای هدف نیاز دارد

سیدعلی موسوی خورشیدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: اتاق بازرگانی پارلمان بخش خصوصی بوده …