گمرکات ملزم به ترخیص فوری کالاهای مقابله با کرونا شدند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، علی وکیلی مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک در بخشنامه‌ای به کلیه گمرکات اجرایی، تدابیر و تمهیدات برای ترخیص و حمل فوری اقلام بهداشتی و پزشکی را اعلام کرد.

در این نامه آمده است: با توجه به شرایط کنونی و تأکید بر هماهنگی و همکاری کلیه دستگاه‌ها و ارگان‌ها در پیشگیری و کنترل شیوع ویروس کرونا و لزوم اتخاذ تدابیر و تمهیدات در خصوص ترخیص و حمل فوری اقلام بهداشتی و پزشکی مرتبط با این حوزه، مراتب به‌شرح زیر جهت اجرا ابلاغ می‌گردد؛

١ کلیه گمرکات اجرایی مکلف به انجام تشریفات گمرکی و ترخیص فوری اظهارنامه‌های در جریان شامل ملزومات مورد نیاز وارده جهت مقابله با ویروس کرونا از جمله کیت‌های تشخیصی، انواع ماسک تنفسی، دستکش، الکل اتیلیک و… بوده و ارائه تسهیلات و تسریع در خروج کالا نیز تأکید می‌گردد.

۲ کلیه گمرکات اجرایی مکلف به پیگیری خروج کالاهای مورد اشاره در بند ۱ که تشریفات آنها به پایان رسیده و بنا به عللی هنوز از گمرکات ترخیص نشده‌اند می‌باشند.

۳ آمار و اطلاعات کالاهای مورد اشاره در بند ۱ از مراجع تحویل‌گیرنده کالا (انبارهای عمومی و سازمان مناطق آزاد و ویژه و…) پیگیری و در صورت عدم اظهار کالا مراتب را به‌قید فوریت به‌منظور پیگیری از مراجع ذی‌صلاح به این دفتر ارسال نمایند.

حتما ببینید

فصل الخطاب مدیریت در تجارت خارجی کشور باید گمرک باشد 

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و …