گمرکات ملزم به ترخیص فوری کالاهای مقابله با کرونا شدند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، علی وکیلی مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک در بخشنامه‌ای به کلیه گمرکات اجرایی، تدابیر و تمهیدات برای ترخیص و حمل فوری اقلام بهداشتی و پزشکی را اعلام کرد.

در این نامه آمده است: با توجه به شرایط کنونی و تأکید بر هماهنگی و همکاری کلیه دستگاه‌ها و ارگان‌ها در پیشگیری و کنترل شیوع ویروس کرونا و لزوم اتخاذ تدابیر و تمهیدات در خصوص ترخیص و حمل فوری اقلام بهداشتی و پزشکی مرتبط با این حوزه، مراتب به‌شرح زیر جهت اجرا ابلاغ می‌گردد؛

١ کلیه گمرکات اجرایی مکلف به انجام تشریفات گمرکی و ترخیص فوری اظهارنامه‌های در جریان شامل ملزومات مورد نیاز وارده جهت مقابله با ویروس کرونا از جمله کیت‌های تشخیصی، انواع ماسک تنفسی، دستکش، الکل اتیلیک و… بوده و ارائه تسهیلات و تسریع در خروج کالا نیز تأکید می‌گردد.

۲ کلیه گمرکات اجرایی مکلف به پیگیری خروج کالاهای مورد اشاره در بند ۱ که تشریفات آنها به پایان رسیده و بنا به عللی هنوز از گمرکات ترخیص نشده‌اند می‌باشند.

۳ آمار و اطلاعات کالاهای مورد اشاره در بند ۱ از مراجع تحویل‌گیرنده کالا (انبارهای عمومی و سازمان مناطق آزاد و ویژه و…) پیگیری و در صورت عدم اظهار کالا مراتب را به‌قید فوریت به‌منظور پیگیری از مراجع ذی‌صلاح به این دفتر ارسال نمایند.

حتما ببینید

میزان تجارت خارجی ایران در ۲ ماهه امسال به ۱۵.۵ میلیارد دلار رسید/ صادرات ۷.۵۱۳ میلیون دلار؛ واردات ۷.۹۴۱ میلیون دلار

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران تشریح کرد : تجارت خارجی کشور در …