گمرک بیشترین تکالیف را با کمترین اختیارات انجام می دهد

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی میراشرفی دوشنبه شب در حاشیه بازدید از مرز بین المللی شلمچه با اشاره به توجه ویژه داشتن کارکنان به اخلاق مداری، جوانمردی و آزاده بودن آنها اظهار کرد: واقعا خوشا به حال آنهایی که با همت عالی خود به پیاده روی اربعین می روند و در مرحله بعد نیز کسانی که خالصانه به آنها خدمت رسانی می کنند.

وی با اشاره به اینکه گمرک جزو سازمان های دولتی مظلوم است، افزود: گمرک جمهوری اسلامی ایران بیشترین تکالیف را با کمترین اختیارات و اعتبارات انجام می دهد.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه ارائه حداکثر تسهیلات به خدمت گیرندگان و زائران در دستور کار گمرک است، تصریح کرد: در حال حاضر اعتبارات، امکانات و تجهیزات متناسب با وظایف خطیر گمرک در اختیار آن قرار نگرفته است.

میراشرفی بیان کرد: در بازدید از مرز شلمچه مشخص است که در این مرز کارها با نظام مندی بیشتر انجام می شود.

وی عنوان کرد: این حرکت عظیم که شاید یکی از بهترین نمادهای شیعه به دلیل حفظ این نهضت و پیام عاشورا است و در همین حرکت راهپیمایی های این چنینی اینطور باشکوه به نمایش گذاشته می شود.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه فلسفه اربعین این است که پیام قیام عاشورا به هر نحوی زنده بماند، اضافه کرد: شاید پیاده روی و شور و حال این ایام بسیار حرکت بزرگی است ولی نباید این حرکت ها فقط در نماد و ظاهر بزرگ بماند بلکه فلسفه وجودی اربعین نمایان کردن اهداف عاشورا است.

میر اشرفی یادآور شد که بعد از قیام عاشورا وقتی از حضرت زینب (س) سوال کردند که چه دیدی فرمودند “جز زیبایی چیزی ندیدم” اینکه یک عده قلیل زیر بار ظلم نروند می شوند زیبایی و مصداق همان حرف امام حسین (ع) که فرمودند “اگر دین ندارید، آزاده باشید” است.

وی ادامه داد: این پیاده روی اربعین حسینی هم قصد نمایان و پررنگ کردن این شعار آزادگی است؛ امیدوارم که همگی شعار “هیهات من الذله” را سرلوحه کار و زندگی خود قرار داده و هرگز زیر بار ظلم نرویم.

رئیس کل گمرک ایران گفت: وقتی گمرک در کنار بحث WTO مطرح می شود و اینکه سازمان تجارت جهانی به دنبال اشاعه تجارت آزاد در دنیا است، اولین مسئله کاهش درآمد گمرک بود اما برخلاف افکار برخی افراد که گمرک با این تجارت آزاد نقش خود را از دست می دهد باید اعلام کنم که اتفاقا نقش گمرک پررنگ تر شده و تکالیف بسیاری از این سازمان از جمله بیوتروریسم همچنان به قوت خود باقی مانده است.

میراشرفی افزود: شاید بسیاری از سازمان ها و شرکت ها مثل گاز، آب، برق و یا مخابرات خصوصی شوند ولی گمرک تحت هیچ شرایطی خصوصی نمی شود و حاکمیتی باقی می ماند که این مسئله نشان دهنده درجه اهمیت گمرک است.

وی با اشاره به اهمیت نیروی انسانی در گمرک بیان کرد: شاید در حوزه کشاورزی با مکانیزه شدن این بخش یک دستگاه کُمباین کار عده کثیری را انجام دهد اما در سازمان هایی مثل گمرک امکان انجام این کار نیست.

رئیس کل گمرک ایران اضافه کرد: در حال حاضر دنیا از کنترل های ملموس و مزاحم به سمت کنترل های غیر ملموس و غیرمزاحم حرکت می کند؛ در گمرک این حرکت با تعیین مسیرهای سبز، زرد و قرمز برای تجارت بیشتر نمود پیدا می کند.

میراشرفی اظهار کرد: در گمرک با شناسایی و انتخاب فعالان اقتصادی مجاز مسیر تجارت برای آنها تعیین و گمرک نیز از ارزیابی های فیزیکی به سمت کنترل های غیرمحسوس مانند دستگاه ایکس ری حرکت می کنیم که این مسئله نشان دهنده ارزش نیروی انسانی در گمرک است.

وی عنوان کرد: حاکمیتی بودن گمرک باقی می ماند و نقش نیروی انسانی در این سازمان بسیار پررنگ است و به لحاظ تأمین امکانات، تجهیزات، محل فعالیت و معیشت آنها نیز باید تمام خود را به کار بگیریم.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه وضعیت معیشتی کارکنان گمرک با کمک آنها بهبود پیدا می کند، تأکید کرد: باید تلاش کنیم تا در شرایطی تحمیلی آمریکا به عنوان یک تروریست اقتصادی در این جنگ اقتصادی شرایط بهبود پیدا کرده و کارکنان گمرک نیز در تأمین معیشت خود کمتر با مشکل مواجه شوند.

میراشرفی با تأکید بر لزوم عزت نفس کارکنان گمرک ادامه داد: هرچند به استثنای چند سازمان به تعداد کم سایر سازمان ها نیز وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند ولی سعی می کنیم تا با پرداختی های قابل قبول کارکنان گمرک و خانواده آنها کمترین آسیب را از از نظر معیشتی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه یکی از حساس ترین بخش های گمرک گارد حفاظت آن است، خطاب به کارکنان گمرک بیان کرد: باید عزت و شرف خود را در کنار بزرگ منشی خود با هیچ چیز دیگری عوض نکنید.

رئیس کل گمرک ایران در پایان اظهار کرد: برای ورود موقت خودروها (مرخصی خودروهای مناطق آزاد کشور) به میزان دو ماه حتی از سوی برخی مراجع مورد انتقاد قرار گرفتیم اما برای تقویت رفاه مردم این مناطق از هیچ کوششی دریغ نمی کنیم.

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …