گواهی بازرسی کالا چیست؟

گواهی بازرسی کالا چیست؟

 

بازرسی کالا و گواهی بازرسی (COI : Certificate of inspection)

یکی از دغدغه‌های خریداران در تجارت و بازرگانی بین‌الملل همخوانی کالای ساخته و ارسال شده با تعهدات فروشنده در قرارداد است. فروشنده ممکن است به دلیل اشتباه یا سودجویی کالایی باکیفیت یا کمیت پایین‌تر از سطح تعهداتش را به خریدار ارائه نماید. برای جلوگیری از این مشکل خریدار می‌تواند خود در زمان تولید، بسته‌بندی، و تحویل کالا به حمل‌کننده بر فرآیند و کیفیت کالا نظارت داشته باشد و یا از شرکت‌های بازرسی برای دریافت گواهی بازرسی کالا  استفاده کند. هرچند در گذشته معمولاً بازرگانان چاره ای جز برگزیدن راه اول نداشتند، اما از اوایل دهه ۱۹۸۰ استفاده از شرکت‌های بازرسی و فرم بازرسی کالا به شکل قابل‌توجهی در تجارت و بازرگانی بین‌الملل رواج یافته است. در حال حاضر این مؤسسات علاوه بر ارزیابی کمیت، کیفیت و قیمت کالا، اقدام به بررسی استاندارد بودن آن نیز می‌نمایند.

همچنین بر اساس قوانین و مقررات بانکی، کلیه کالاهای وارداتی که انتقال ارز آن‌ها به نحوی از طریق سیستم‌های بانکی از جمله اعتبارات اسنادی و حواله‌های ارزی صورت می‌پذیرد و یا ارز مبادله‌ای برای آن‌ها اختصاص داده شده است باید بازرسی شوند و ارائه گواهینامه بازرسی (PSI) جهت ترخیص کالا و آزاد شدن اسناد از بانک الزامی می‌باشد. همچنین با توجه به الزام سازمان ملی استاندارد مبنی بر بازرسی و آزمون کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری در مبداء بر اساس استاندارد ملی ایران و یا سایر استانداردهای معتبر خارجی، ارائه گواهینامه انطباق با استاندارد (Certificate of conformity ) الزامی می‌باشد.

به مجموعه عملیاتی که توسط یک شرکت بازرسی کننده مستقل از قبیل بازرسی، نمونه‌برداری، اندازه‌گیری، آزمایش و غیره برای تعیین کمیت و کیفیت کالاها، تأسیسات و یا خدمات مورد معامله و تطابق نتایج آن با مشخصات مندرج در قرارداد خرید صورت می‌گیرد بازرسی می‌گویند.

 

انواع بازرسی کالا:

۱- بازرسی قبل از حمل (pre shipment inspection):

این نوع بازرسی معمولاً به تقاضای خریدار و جهت جلوگیری از کلاه‌برداری یا اقدامات متخلفانه فروشنده و اجتناب از آن‌ها انجام می‌شود. این نوع بازرسی در چهار دامنه مختلف و متنوع و طبق دستورالعمل و قرارداد بازرسی انجام می‌شود. دامنه این نوع بازرسی در چهار حوزه کمیت، کیفیت، بسته‌بندی و بارگیری است. از سوی دیگر این نوع بازرسی، به بازرسی چشمی یا ظاهری شهرت دارد و سلامت ظاهری یا فیزیکی کالا کفایت می کند. ارائه دستورالعمل شفاف و دربرگیرنده کلیه موارد و تقاضاهای مشتری امری ضروری و مهم است. در پی این نوع بازرسی، “گواهی بازرسی” صادر می‌شود و مورد قبول و پذیرش سازمان استاندارد نیست. این بازرسی معمولاً به‌صورت رندم چک و با نمونه گیری انجام می‌شود. تعیین مصادیق و انواع فعالیت‌های مرتبط با این نوع بازرسی عملاً در ضمیمه قرارداد بازرسی انجام می‌شود.

۲- بازرسی حین تولید:

درصورتی‌که قطعات به‌کار رفته، مواد اولیه یا فرایند تولید یک کالا یا محصول اهمیت داشته باشد، و بعد از بازرسی نتوان بدون هزینه و یا مشکل، کالا را مورد بازرسی و ارزیابی قرارداد از بازرسی حین تولید استفاده می‌شود. بعضی کارشناسان این نوع بازرسی را جزء یکی از انواع بازرسی های قبل از حمل طبقه بندی می نمایند. از آنجا که مدت حضور بازرس در محل فروشنده در این روش طولانی است، کارمزد این نوع بازرسی بیش از حد معمول است. این نوع بازرسی معمولاً برای مواد غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی و ماشین آلات و تجهیزات انجام می‌شود.

۳- بازرسی قیمت:

این نوع بازرسی جهت کنترل و ارزیابی قیمت و بررسی واقعی بودن قیمت انجام می‌شود. طبیعتا بازرگان قیمت کالای مورد نظر و عرف آن را می داند. این نوع بازرسی معمولاً به دستور بانک و موسسه تأمین‌کننده مالی و به هزینه خریدار یا واردکننده انجام می‌شود. به‌ویژه در مواردی که بانک یا نهادهای دولتی برای یک پروژه تأمین مالی نمایند، جهت جلوگیری از سوءاستفاده از ارز ارزان قیمت یا وام‌های کم‌بهره دستور انجام بازرسی قیمت صادر می نمایند. سوءاستفاده ممکن است به طریق بیش اظهاری یا تبانی انجام شود.

۴- بازرسی استاندارد اجباری:

مهم‌ترین و پیچیده‌ترین نوع بازرسی، بازرسی استاندارد اجباری است. در این نوع بازرسی، شرکت بازرس به نیابت از سازمان استاندارد در محل خروج کالا از دید فروشنده آن را مورد بازرسی قرار می‌دهد. این بازرسی و آزمون در آزمایشگاه مجاز و تحت نظارت شرکت بازرس انجام می‌شود. در نتیجه این بازرسی گواهی بازرسی به همراه گزارش آزمون و اظهارنامه تأمین‌کننده صادر می‌شود و بعد از ارائه به اداره استاندارد گواهینامه انطباق برای کالا صادر می‌گردد.

 

مطالب مشابه:

————————————————————

————————————————————

محصول پیشنهادی با این مطلب:

دوره آموزش صادرات

 

اینستاگرام آموزش صادرات و واردات  ویدئوهای بیشتر ببینید.  واتساپ آموزش صادرات و واردات۰۹۰۳۱۱۴۲۹۳۸