۲ اقدام جدید برای رفع مشکلات ترانزیت میوه و خشکبار

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین سالاری مدیرکل دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک بخشنامه‌ای در خصوص رفع مشکلات ترانزیت اقلام میوه و آجیل و خشکبار، به گمرکات اجرایی ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است: پیرو بخشنامه شماره ۹۷/‏۱۴۴۹۸۳۳‬ مورخ ۲۷/‏۱۱/‏۹۷‬ به منظور رفع مشکلات حادث شده در زمینه ترانزیت اقلام میوه و آجیل و خشکبار ضمن تاکید بر رعایت بندهای ۱ و ۲ بخشنامه فوق الذکر، حسب نظر مقام محترم ریاست کل، مفاد بند ۳ بخشنامه مذکور، به شرح ذیل اصلاح می‌گردد:

۱. چنانچه محموله پروانه ترانزیتی بیش از یک کانتینر باشد پس از اخذ تضامین قانونی لازم (ارائه تضامین بیمه‌ای معادل حقوق ورودی)، نسبت به نگهداری یک کانتینر از محموله مذکور به عنوان وثیقه در مبدا اقدام و مابقی محموله با رعایت قوانین و مقررات به گمرک مقصد راه اندازی و پس از وصول به مقصد کالای باقی مانده ارسال گردد.

تبصره: با توجه به سریع الفساد بودن میوه از نگهداری بخشی از محمولات مذکور خودداری گردد.

۲‌. پروانه‌هایی که صرفاً شامل یک کانتینر باشند:

الف- در صورتی که شرکت حمل و نقل اظهار کننده دارای پرونده قاچاق یا تخلف گمرکی نباشد، کما فی سابق نسبت به انجام تشریفات قانونی ترانزیت (ارائه تضامین بیمه‌ای معادل حقوق ورودی) اقدام نمایند؛

ب-چنانچه شرکت حمل و نقل اظهارکننده دارای پرونده قاچاق یا تخلف گمرکی باشد، ارسال محمولات مذکور منوط به اخذ حقوق ورودی و یک برابر ارزش کالا به صورت سپرده نقدی و یا ضمانت نامه بانکی امکان پذیر است.

حتما ببینید

از هفته آینده ماشین آلات بخش تولید با سپرده چکی ترخیص می‌شود

خبرخوش وزیر اقتصاد برای تولیدکنندگان؛ وزیر اقتصاد گفت: واردکنندگان ماشین آلات بخش تولید به صورت …