۵ کشور عمده ارسال‌کننده اقلام کرونا به ایران/حجم واردات چقدر است؟

غلامرضا صفاری در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت ترخیص اقلام کرونایی، اظهار داشت: در گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) در این وضعیت خاص، ترخیص فوری اقلام مربوط به مقابله با شیوع ویروس کرونا را در دستور کار قرار داده ایم به گونه‌ای که کالاها را با حداقل اسناد ترخیص می‌کنیم؛ فقط کافی است که شرکت واردکننده شناسنامه دار و از مرجع معتبر و هیأت امنای صرفه جویی ارزی درخواست داشته باشد. از سویی دیگر از صادرات اقلام حتی آنهایی که اظهار شده بود، جلوگیری می‌کنیم.

مدیر کل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) با بیان اینکه شکل گیری هیأت امنای صرفه جویی ارزی برای وحدت رویه و فرماندهی بود، افزود: با مجوزهایی که این هیأت می‌دهد مشخص می‌شود که محموله‌ها آلوده نیستند و شرایط بهداشتی را دارند و از سویی دیگر نیز مباحث مربوط به صورت جلسه و … را مدیریت می‌کند.

وی ادامه داد: همچنین ملزم هستیم که فهرست اقلام را به وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان‌های مربوط به بهداشت و درمان اعلام کنیم تا هم در جریان آخرین امور مربوطه قرار گیرند و هم از احتکار کالاها جلوگیری به عمل آید.

صفاری افزود: با تمهیدات اندیشیده شده، مدت زمان ترخیص به حداقل رسیده است به گونه‌ای که اقلام در کمتر از یک ساعت ترخیص می‌شوند. ما رویکرد حمایتی و تسهیل گری در ترخیص این اقلام داریم. البته تمام مسائل بهداشتی رعایت می‌شوند زیرا بسیاری از کالاها به گونه‌ای هستند که باید در سردخانه خاص و به صورت ایزوله نگهداری شوند.

وی با بیان اینکه هماهنگی بین دستگاهی و گزارش دهی به صورت دائم و آنلاین است تا اخلالی پیش نیاید، گفت: تنها خط قرمز ما کنترل‌های بهداشتی است که باید شرکت‌ها مجوز هیأت امنای صرفه جویی ارزی را داشته باشند.

مدیر کل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) درباره تحویل اقلام، اظهار داشت: ما تمام اقلام وارد شده را به هیأت امنای صرفه جویی ارزی که نمایندگان تام الاختیار وزیر بهداشت هستند، تحویل می‌دهیم و نحوه سهمیه بندی، تقسیم بندی و تحویل از وظایف این هیأت است و دیگر گمرک دخالتی نمی‌کند. البته مقاومت‌های زیادی صورت گرفت مبنی بر اینکه فلان کالا باید به فلان شهر ارسال شود اما نگاه ما نگاه ملی است و با این مقاومت‌ها و صحبت‌ها کاری نداریم و به صورت ملی اقلام ارسال می‌شود.

صفاری در مورد اینکه چه کشورهایی بیشترین اقلام را به ایران اهدا کرده اند، گفت: تاکنون اقلام متنوعی همچون لباس جراحی، محافظ پزشکی، دستکش، ماسک، کاور، کلاه و … و از کشورها و سازمان‌های بین المللی مختلفی همچون سازمان جهانی بهداشت و یونسکو، به ایران ارسال شده که در این میان بیشترین اقلام وارداتی از کشورهای چین، فرانسه، مالزی، امارات و قطر بوده است.

همچنین دیروز هم یک محموله بزرگ تجاری که بخشی از ۲ تن ماسک (به تعداد ۱۵۰ هزار عدد ماسک) است در فرودگاه امام خمینی ترخیص شد.

فهرست کامل اقلام اهدا شده به ایران به شرح جداول زیر است. (از اینجا دریافت کنید)

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …