‌۷۰درصدمشکلات حوزه تجارت ناشی از تصمیمات غیرکارشناسی است

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران ظهر امروز در نشست فعالان بخش خصوصی با وزیر پیشنهادی صمت که در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، با اشاره به اینکه وزارت صمت شش ماه است که وزیر ندارد، افزود: اتفاقاتی که طی سال های اخیر در این وزارتخانه رخ داده باعث شده وزارت صمت کارایی لازم را نداشته باشد و براین اساس، مسئولیت وزیر جدید بسیار خطیر خواهد بود.

وی خطاب به علیرضا رزم حسینی وزیر پیشنهادی صمت گفت: درخواست بنده این است با توجه به زمان کمی که در اختیار دارید از مشورت بخش خصوصی استفاده کنید؛ البته بافت کارشناسی وزارت صمت قوی است اما لازم است با بخش خصوصی نیز در امور مختلف مشورت شود.

خوانساری با بیان اینکه باید بپذیریم تحریم های موجود فلج کننده است، گفت: با این حال بسیاری از مشکلات کشور ناشی از تصمیمات نادرست و غیرکارشناسی است که توسط برخی مسئولان اتخاذ می شود و خواهش بنده از شما این است که قبل از ابلاغ هر بخشنامه یا دستورالعملی با بخش خصوصی درباره آن مشورت کنید. بیش از ۷۰ درصد مشکلات به وجود آمده در حوزه صادرات، بازگشت ارز و مواردی از این قبیل به تصمیمات غیرکارشناسی که بدون اخذ نظر بخش خصوصی اتخاذ شده، بازمی گردد.

تنها ۶۰ درصد کنجاله سویا مورد نیاز کشور وارد شد

در ادامه کاوه زرگران عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: شرایط کشور و وضعیت ارزی و تخصیص ارز باعث شده در حوزه تامین و توزیع کالاهای اساسی وضعیت مطلوبی نداشته باشیم به طوری که تا پایان شهریور ماه حدود ۵۰ درصد روغن خام و کنجاله سویای مورد نیاز کشور تامین شده که این نشان می دهد در شش ماه آینده باید صد هزار تن کنجاله بیشتر از انچه قرار بوده وارد شود وارد کنیم تا بازار تنظیم شود.

وی اضافه کرد: بانک مرکزی به دلیل عدم وجود وزیر صمت تعامل لازم را در این زمینه تخصیص و تامین ارز برای کالاهای اساسی نداشته به طوری که قبلاً وزیر به بانک مرکزی می رفت و این مساله را مطالبه می کرد که طی ۵ الی ۶ ماه گذشته این اتفاق نیفتاده است.

وی تصریح کرد: در ثبت سفارش کالاها سقف گذاشته شده که درخواست ما این است این سقف برداشته شود تا هر شرکتی که توانایی دارد بتواند واردات انجام دهد.

حتما ببینید

اتاق ارومیه و اتاق بازرگانی شرقیه شمالی عمان، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، گفت: با امضای تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق …