️تامین ۷۰ درصدی ارز واردات موبایل/ سود جویی از اختلاف ارزش ۱۰۰ درصدی در گمرک

بر اساس اعلام انجمن واردکنندگان تلفن همراه هرچند ۷۰ درصد تخصیص ارز واردات از سوی سیستم بانکی تامین شده و روند واردات تسهیل گردیده اما در حوزه اصلاح ارزش گمرکی همچنان شاهد کاستیهای جدی هستیم.

کد خبر:
۱۱۰۱۴۰۲۱۱۵

زمان انتشار:
۳ تیر ۱۴۰۲ – ۱۱:۴۳ قبل از ظهر

۷ بازدید

به گزارش پایگاه خبری اخبار گمرکی_اقتصادی به نقل از  خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بررسیها نشان می‌دهد در سه ماه گذشته، در حوزه واردات تلفن همراه به عنوان یکی از ارز برترین گروههای کالایی،  اکثر تخصیصهای صورت گرفته به فعالان اقتصادی، منجر به تامین ارز شده و این موضوع منجر به تثبیت قیمتها در بازار تلفن همراه گردیده  است.

بر این اساس مهدی عبقری دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه اعلام کرد، ۷۰درصد تخصیص ارز واردات از سوی سیستم بانکی تامین شده است. مشکلات ارزی همچنان در کشور وجود دارد و فعالان اقتصادی نیز به این موضوع واقف هستند اما با پیگیری بانک مرکزی شاهد آن هستیم که وضعیت ارزی روز به روز بهتر شده و تامین ارز در سامانه نیما و بازار مبادله ارز و طلا به صورت مشخص بهبود یافته است.
وی افزود، در مورد اصلاح ارزش گمرکی تلفن همراه همچنان شاهد عدم اصلاح آن از سوی گمرک ایران هستیم، بر این اساس در مورد  برخی نمونه های برند شیائومی شاهد اختلاف ارزش بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصدی هستیم که این موضوع منجر به اتلاف منابع ارزی می شود. در مورد تلفن های بالای ۶۰۰ دلار که ارز آن از محل صادرات خود تامین میشود در برند سامسونگ  نیز در برخی نمونه ها شاهد اختلاف ارزش تا ۳۰ درصد هستیم که باید در این موارد، تعدیلات مربوط به ارزش کالا در دفتر ارزش گمرک انجام شود.
عبقری گفت: در ماه گذشته تلاش کردیم تا ارزشهای وارداتی که یکی از منافذ خروج ارز است، اصلاح شود اما دفتر ارزش تاکید داشت که خود بازرگان باید ارزشهای جدید را به گمرک اعلام کند این درحالی است که بیش اظهاری منجر به جریمه و ماندگاری کالا در گمرک شده و به این ترتیب در مورد اصلاح ارزشها پیگیری از طرف صاحب کالا انجام نمی‌شود.
به گفته این فعال صنفی، با محدودیت صورت گرفته در سال گذشته اقبال عمومی به برند آیفون بسیار کمتر شده است. چرا که تولید آیفونهای ماقبل ۱۳ متوقف شده و بر این اساس با ممنوعیت ورود آیفون ۱۴ شاهد ورود تلفن های رفرش و ریپک از این برند هستیم.
وی در خاتمه گفت: با این وجود شاهد افت قیمت ۲۰ درصدی در این مدلها بودیم که دلیل اصلی آن کاهش 
قیمت ارز و عدم تمایل خریداران به استفاده از کالاهای بی کیفیت در برند آیفون است.

نوشته شده توسط:
akhbar

حتما ببینید

کسب رتبه اول کارنه تیر در دنیا توسط گمرک ایران

دبیر کل اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU) اعلام کرد امبرتو دپرتو …