۹ روش کاهش هزینه های نهایی ترخیص کالا

کاهش هزینه های نهایی ترخیص کالا

 

عوارض گمرکی ، مالیات و سایر هزینه ها معمولاً قسمت قابل توجهی از هزینه تمام شده کالاهای وارداتی را تشکیل می دهد. این هزینه ها به گمرکات ، سازمان های مالیاتی (در برخی کشورها سازمان گمرک و جمع آوری مالیات اشخاص مستقلی هستند) کارگزاران گمرک ، متصدیان پایانه و صاحبان انبارها پرداخت می شود.  

عوامل تاثیر گذار بر هزینه های نهایی ترخیص کالا از گمرک 

–    نوع کالا
–    تعرفه کالا
–    ارزش گمرکی
–    عوارض 
–    نرخ تعرفه
–    نوع بسته بندی
–    وزن خالص و ناخالص کالا
–    حجم کالا
–    مدت زمان ترخیص

در شرایط فعلی با توجه به موارد فوق و وضعیت شیوع ویروس کوید ۱۹  باید از این ۹ راه حل که در ادامه به تشریح  آنها می پردازیم برای کاهش هزینه های گمرکی استفاده کنید.

۱٫ طبقه بندی تعرفه ای صحیح کالا

یکی از مهم ترین راه حل ها در کاهش هزینه های ترخیص کالا  طبقه بندی صحیح تعرفه یا انتخاب کد تعرفه صحیح برای کالا می باشد. شاید در نگاه اول ، انتخاب کد تعرفه HS صحیح برای یک محصول مشخص ،آسان به نظر برسد ، اما این امر به تخصص، شناخت کامل محصول و مقررات طبقه بندی آن نیاز دارد.
تخصص در قواعد عمومی تفسیر سیستم هماهنگ شده در این مرحله حیاتی است. دانش فنی برای طبقه بندی صحیح در بیشتر فصول HS بسیار مهم است.
با استفاده از کد تعرفه صحیح ، نه تنها واردکننده حقوق گمرکی کمتری پرداخت می کند ، بلکه ممکن است از حسابرسی و جریمه های بعدی جلوگیری کند.
به وارد کنندگان توصیه می شود یک تیم متخصص با اعضای سازمان خود و نمایندگان کارگزاران گمرک برای تمرکز ویژه بر طبقه بندی HS ایجاد کند.

۲٫ تعیین نظام تعرفه ای صحیح

برخی کشورها از نظامهای تعرفه ای متعدد استفاده میکنند. به بیان دیگر ماخذ حقوق ورودی برای یک کالای واحد از مبادی مختلف یکسان نیست. بنابراین با توجه به نظام تعرفه ای صحیح باید ماخذ حقوق ورودی کالا تعیین شود. بعنوان مثال تعرفه کالای وارد شده به یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از کشوری دیگر که عضو آن اتحادیه میباشد، برابر با تعرفه واردات از کشورهای غیر عضو نیست. 

۳٫  تعیین ارزش صحیح برای حقوق گمرکی

ارزش محصول برای محاسبه حقوق واردات و مالیات باید به گمرک اعلام شود. گمرک در کشورهای مختلف مقررات و روشهای مشابهی برای تعیین ارزش محصولات دارند. اما واقعیت این است که ارزش استنباطی مبنای محاسبه حقوق ورودی همیشه با فاکتوری که وارد کننده به گمرک ارائه می دهد یکسان نیست. ارزش برخی از محصولات ممکن است گاه به گاه در محاسبات گمرکی تغییر کند. ارزش به روز شده محصول باید توسط کارگزار گمرک و وارد کننده در نظر گرفته و تجزیه و تحلیل شود. اگر مأموران گمرک ارزش اعلام شده را تأیید نکنند ، ممکن است علاوه بر افزایش حقوق گمرکی ، جریمه و مجازات نیز به همراه داشته باشد. به دلیل COVID-19 ، قیمت بسیاری از محصولات تغییر کرده است و کارگزاران و واردکنندگان گمرک باید به طور فعال آنها را کنترل کنند تا از هزینه های اضافی جلوگیری کنند.

 

هزینه های گمرکی صادرات
 

۴٫ انتخاب کارگزار گمرکی باتجربه و مطمئن

کارگزاران گمرک هزینه های مستقیم و غیرمستقیم دارند. هزینه کارگزاری که هزینه مستقیم است ، احتمالاً اولین و مهمترین ملاک برای انتخاب کارگزار گمرک برای تجارت شما خواهد بود. اهمیت حق الزحمه کارگزاری غیرقابل انکار است ، اما تأثیر غیر مستقیم کارگزاران در کل هزینه بسیار مهمتر از هزینه مستقیم آنها است. خطا در کد تعرفه ، رفتار تعرفه ای یا ارزش گمرکی می تواند منجر به جریمه ای شود که بیش از چندین سال هزینه کارگزاری است. همانطور که قبلاً ذکر شد ، به دلیل شرایط فعلی COVID-19 ، قوانین و روشها ممکن است در هر زمان تغییر کنند ، بنابراین دانش ، تخصص و تجربه کارگزار گمرکی شما از اهمیت بالایی برخوردار است. کارگزار گمرکی شما می تواند در کاهش هزینه های ۵ موضوع بعدی کمک کند.

۵٫ کاهش هزینه های کارگزاری

هزینه کارگزاری براساس توافق نامه بین کارگزار و وارد کننده است. این هزینه معمولاً بر اساس تعداد قلم ها ، ماهیت محصول و تعداد کانتینر در یک اظهارنامه مشخص است. می توانید با کارگزاران چانه بزنید و هزینه های کمتری بپردازید. بعلاوه ، واردکننده حق دارد برای کل مجموعه خدمات ترخیص کالا از گمرک یک هزینه کل مشخص داشته باشد. بنابراین ، از کارگزار خواسته می شود قیمت مناسبی را ذکر کند و هزینه هر مورد را بصورت مجزا پیشنهاد دهد. بسیار مهم است که وارد کننده کل هزینه بسته ترخیص را مقایسه کند و نه فقط هزینه های مستقیم کارگزاری را. به عنوان مثال ، هزینه های اضافی مانند هزینه های دیماند و موارد پنهان باید تعریف یا از آنها اجتناب شود.

آموزش ترخیص کالا۶٫ کاهش هزینه های مربوط به زمان

کارگزاران گمرک می توانند از طریق مدیریت زمان به واردکنندگان در کاهش هزینه ها کمک کنند. به عنوان مثال ، برخی از مرزهای جهان در ساعات مشخصی از شبانه روز بسته می شوند. تصور کنید که یک کامیون قصد دارد محموله ای از محصولات تازه را از نقطه A در کشور صادر کننده به نقطه B در کشور وارد کننده تحویل دهد. زمان حمل و نقل معمول برای مسیر ۲۰ ساعت است. شانزده ساعت از کل آن در کشور فروشنده است. یک ساعت برای انجام تشریفات گمرکی در مرز است و سه ساعت پس از عبور از مرز می توان محصول را برای توزیع به انبار خریدار در یک فروشگاه بزرگ خرده فروشی تحویل داد.
کامیون داران قصد دارند سفر خود را از ساعت ۶ صبح در نقطه A آغاز کنند و تصمیم دارند ساعت ۲ صبح روز بعد به مقصد برسند. آنها ۱۶ ساعت بعد ، ساعت ۱۰ شب به مرز می رسند ، اما مرز از ساعت ۲۱:۰۰ تا ۶ صبح روز بعد بسته است. چه اتفاقی می افتد؟ ممکن است محصولات فاسدشدنی باشند و بار در زمان مناسب در فروشگاه خرده فروشی برای توزیع نمی رسد.
در ایران سرعت عمل بسیار کند بوده و تاخیرهای هفتگی و ماهانه مطرح است. این تاخیرها دست کم هزینه های انبارداری و دموراژهای سنگین به وارد کننده تحمیل میکنند. یک کارگزار گمرکی خوب می داند زمان بسته شدن مرز و تاخیرها را محاسبه کند و بر اساس آن برنامه ریزی نماید.

 

۷٫ پرداخت یا ضمانت های معوق

برخی از کشورها با در نظر گرفتن مدت زمان بیشتری برای پرداخت عوارض واردات ، واردات محصولات اساسی را تشویق می کنند. به عبارت دیگر ، واردکنندگان محصولات خاص در برخی از ایالت ها از پرداخت معوق حقوق گمرکی در قالب ضمانتنامه گمرکی بهره می برند. انتظار می رود کارگزار آخرین مقررات مربوط به این موضوع را به وارد کننده اطلاع دهد.

۸٫ استرداد مالیات و عوارض

در برخی شرایط ، ممکن است استرداد مالیات و عوارض گمرکی برای محموله شما اعمال شود. به عنوان مثال ، اگر کالایی به طور موقت وارد شود ، می توان مبلغ پرداختی به گمرک را به وارد کننده بازگرداند. شما و کارگزار گمرکی خود باید از همه فرصت های قابل استفاده برای بازپرداخت آگاه باشید و اطمینان حاصل کنید که برای دریافت آنها دقت لازم انجام می شود.

۹٫ کاهش هزینه با تسهیل در اسناد حمل و نقل بین المللی

نقش کارگزاران گمرک در کاهش هزینه ها یا جلوگیری از هزینه های اضافی مرتبط با اسناد بسیار مهم است. برخی از کشورها برای تسهیل روند واردات اسناد خاصی را از فرایند ترخیص حذف می کنند و برخی دیگر ممکن است اسناد جدیدی را برای بررسی انطباق با مقررات جدید مربوط به COVID-19 درخواست کنند. ارائه اسناد اضافی ممکن است منجر به مشکلات بیشتری شود و عدم تهیه اسناد مورد نیاز ممکن است هزینه های اضافی ایجاد کند و محموله شما حتی در مرز گیر کند. کارگزاران گمرک باید با جدیدترین اطلاعات از واردکنندگان پشتیبانی کنند. آنها همچنین می توانند با تسهیل ایجاد کلیه اسناد و مدارک ، به واردکنندگان کمک کنند.

دکتر رحیم محترم

لینک متن زبان اصلی مقاله  ۹Ways to Reduce the Total Costs of Customs Clearance  اثر دکتر رحیم محترم 

 

 

مطالب مشابه:

————————————————————

– مفاهیم امور گمرکی و ترخیص کالا

————————————————————

اینستاگرام آموزش صادرات و واردات  ویدئوهای بیشتر ببینید.  واتساپ آموزش صادرات و واردات۰۹۰۳۱۱۴۲۹۳۸

 

محصول پیشنهادی با این مطلب:

کتاب امور گمرکی و ترخیص کالا